Tvoření s plastelínou

5/5 - (1 vote)

S plastelínou si hrál snad každý… Ale víte, že jde o skvělý nástroj pro rozvoj kreativity a jemné motoriky našich dětí. A co víc, plastelínu si můžete snadno vyrobit i doma!

Recept na domácí plastelínu

Nejprve se podělím o jednoduchý recept na domácí plastelínu. K její přípravě budete potřebovat běžné ingredience, které najdete doma: mouku, sůl, vodu a olej. Pro větší zábavu můžete přidat i potravinářské barvivo. Smícháním těchto ingrediencí vytvoříte hladké a přizpůsobivé těsto, které bude perfektním materiálem pro tvoření. Pojďme na to:

Na výrobu domácí plastelíny budeme tedy potřebovat:

  • 1 šálek mouky
  • 1/2 šálku soli
  • 1/2 šálku vody
  • 1 lžíci oleje
  • Potravinářské barvivo pro zábavnější efekt
  • Pánev či kastrůlek

Postup:

Smíchejte mouku a sůl. Přidejte vodu, olej a potravinářské barvivo. Vše dejte na pánev a zahřívejte. Míchejte, dokud nevznikne hladké těsto. Nechtě vystydnout a po vychladnutí nezapomeňte uložit do krabičky či zabalit do potravinářské folie. A můžete se pustit do hraní! 

Co z plastelíny tvoříme u nás doma?

Tvoření s plastelínou je taková neverending story. Jednou tvoříte roztomilá zvířátka, květiny a různé postavičky, jindy dětem nechám predlohu a oni se snaží “opisovat” písmena nebo čísla. Pro malé děti je totiž plastelína skvělým materiálem pro procvičování jemné motoriky! 

Vykrajování všeho druhu

Vykrajovátka si u nás našla své oblíbence a to nejen při pečení dobrot!  U nás jsou velmi oblíbená  vykrajovátka od Vykrojto, kde si můžete vybrat z mnoha různých druhů a tvarů pro každou příležitost. Naše holčičky rády vykrajují různé postavičky a následně je za pomoci korálků, perliček nebo různých přírodnin dotváří podle své fantazie. A vydrží u toho velmi dlouho.

Hmatové válečky

Dalším skvělým nástrojem pro tvoření jsou válečky od Yellow Door. Nabízejí ohromnou spoustu zábavy a to nejen s plastelínou, navíc jsou i moc hezky provedené! Krásným způsobem děti díky nim mohou objevovat přírodu či další témata, na které se válečky zaměřují a že už jich je dost! V nabídce je sada Oceán, Brouci v zahradě, U rybníka, Emoce a další. Každá sada obsahuje 6 válečků, které jsou vyrobeny z odolné kamenné směsi a na krabici říkají, že jsou bezpečné už i pro menší děti. Jsou skvělé pro rozvíjení jemných motorických dovedností a pro podporu kreativity.

I předměty z dětské kuchyňky se hodí

A samozřejmě, nesmíme zapomenout na obyčejný váleček, dětský nožík či dětský váleček na pizzu – to je základ pro tvoření s plastelínou. My máme váleček  z Ikei a další komponenty ke kuchyňce jsme pořizovali v Lidlu, ale vše najdete v mnoha provedeních. Váleček je jednoduchý, ale neocenitelný nástroj pro vyhlazování a tvarování plastelíny, což je základ pro většinu tvoření a pak už se děti mohou pustit do svých chutných receptů.

Ale co je nejlepší – plastelína baví snad každého! Takže si můžete užívat společný čas a tvořit, cokoliv vás napadne!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru