Víte, proč vaše dítě miluje Minecraft? Nebo proč si ho tolik přeje? Nevíte? Tak teď čtěte a budete chytřejší. Tahle ošklivě kostičkovaná videohra má totiž něco do sebe.
O co tedy jde
Jen pro pořádek – hra spatřila světlo Světa už v listopadu roku 2011. V době psaní článku je to tedy více než šest let. To ale neznamená, že je od té doby beze změn. Různých vylepšení už bylo opravdu mnoho a další jistě budou. Už jen fakt, že po takové době hru stále miluje obrovské množství hráčů, je úctyhodný. Minecraft oproti ostatním hrám totiž nestárne. Zatímco jiné videohry se snaží být graficky co nejúžasnější a jít s dobou, kostičkový Svět na to jde jinak. Vlastně tu o žádnou grafiku vůbec nejde. Všechno je tak nějak pixelovaté (rozuměj kostičkované). Na druhou stranu je to právě ta věc, která dodává Minecraftu jedinečnou atmosféru.
Hru je možné hrát ve čtyřech obtížnostech, v módu o přežití, nebo ve stavitelském režimu. K dispozici jsou i minihy a na počítačích také velká spousta modů. Pro neznalé – mody jsou jakési doplňky ke hře a tvoří je hráči pro hráče. Mohou se v nich skrývat nové lokace, kostýmy, úkoly a cokoliv dalšího. Na X-Box, nebo Playstation si vaše děti tuto nadstavbu ale neužijí. Žádné tam totiž nejsou.
Hra o přežití (survival), je pro hráče výzvou. Aby si vaše děti vybudovaly svůj dům, hrad, nebo pevnost, musí si materiály poctivě vytěžit a vyrobit. Začínáte s holýma rukama. Základem je rychle vybudovat úkryt a postel. V noci se totiž objevují příšery, které je lepší zaspat. Když vás některý zloun zabije, můžete o vaše suroviny snadno přijít. Minecraft má velmi propracovaný systém „kraftění“. tedy pokud hráč chce vyrobit kovový krumpáč, musí nejdřív natěžit dřevo, kámen, a další věci, z nich může vyrábět dál a z výsledných materiálů zase něco dalšího. Podobně propracovaný systém nenajdete asi v žádné jiné hře. O celém způsobu jsou popsané stohy papíru a koupit si můžete dokonce celé knihy. Cílem je přežít co nejdéle a postavit co nejvíce. Můžete být pěstitelem, bojovníkem, trosečníkem, nebo lovcem. Jak chcete.
Stavitelský mód je mnohem jednodušší. Hráč má hned na začátku k dispozici všechny potřebné materiály, v noci ani přes den mu nehrozí žádné nebezpečí a okolo své stavby může dokonce létat. Stavitelský způsob hraní umožňuje rozvíjet kreativitu bez omezení a nutnosti bojovat o každý kousek dřeva.
Na počítači existují ještě režimy Hardcore a Spectator. V hardcore režimu je od hry o přežití jediný rozdíl. Hráč má jeden život, pak se svět smaže. Spectator je divácký režim, kdy jen sledujete, jak jiní hráči hrají Minecraft.
Minecraft existuje i jako samostatná hra s příběhem (story mode). S kostičkovaným hrdinou projdete napínavou dějovou linku. Nicméně tato verze nikdy nedosáhla popularity klasického Minecraftu.
Jakkoliv ošklivě může hra působit, mezi hráči je velké množství opravdových umělců. Na Youtube i kdekoliv jinde na internetu se dají nalézt stavby a obrazce, které berou dech. V kombinaci s mody byste často nepoznali, že je to stále ten samý Minecraft. Hra si navíc postupem času získává svůj prostor i mimo herní obor. V obchodech potkáte Lego, figurky, knihy a další hračky, na motivy tohoto hranatého fenoménu.
Zábava začíná on-line
Minecraft je především zábava při hraní po síti. Hráč se může připojit přes internet ke kamarádovi, nebo na server mezi cizí lidi. Společně se pak domlouvají na způsobu hry. Spolupracují na těžení, lovení, pěstitelství a stavbě. Minecraft po síti nabízí mnohem, mnohem víc zábavy. V nekonečném světe kostiček tak vznikají různé skupiny hráčů, které buď spolupracují, nebo si navzájem škodí.
Co se nám líbí | Na co si dát pozor |
|
|
Slovníček pojmů
Chcete vašho juniora překvapit? Nebo chcete pochopit o čem mluví? Zapamatujte si některý z pojmů, nebo celých frází:
krafťák – stolek pro výrobu věcí
krípr – Creeper – vybuchující příšera
skeleton – kostlivec
torčka – torch – louč
hápko – HP – jednotka zdraví
čestka – chest – truhla s věcmi
red stoun – red stone – energií nabitý červený kámen
lol – laughing out loud – velká sranda
watafak – what the fuck – co to kurv…
omg – oh my god – můj bože