Děti a moderní technologie

5/5 - (1 vote)

Psychika a vývoj dětské osobnosti je komplikovaná věc. Ovlivňuje je veškeré dění kolem, včetně technologií, jako jsou tablety, počítače, televize a internet. Pokud hledáte odpověď na otázku jestli dětem dovolit, nebo zakázat tablet a videohry, pak máme pro vás nekolik rad. Každé dítě je jiné a vnímá okolí jinýma očima. Ikdyž některá pravidla platí obecně. Co by tedy měl znát každý rodič?

Žádné obrazovky pro děti mladší dvou let

Všichni experti se prakticky jednoznačně shodují na tom, že děti do dvou let by neměly koukat do žádné obrazovky. Vynechte mobily, tablety, zkuste se vyhnout i počítačovému monitoru. Důvodů je mnoho. Asi ten nejzásadnější je vývoj motorických dovedností. Děti by měly lézt, chodit, osahávat, zkoumat, hmatat, žvatlat a objevovat. Čím víc, tím líp. Fyzická aktivita je pro jejich vývoj zásadní. Každá hodina u obrazovky logicky ubírá ze všech ostatních činností. Dokonce už v tak nízkém věku se snadno vytvoří základ pro dětskou nadváhu a dítě se může hůře socializovat. Zjednodušeně – prtě, které si hraje víc s tabletem než s rodiči, vrstevníky, nebo sourozenci, si bude hůř hledat kamarády například ve školce. S vyšším věkem se z dnešních moderních zařízení dá vytěžit i mnoho dobrého, ale i zde platí ono známé „všeho s mírou„.

Od dvou let na omezený čas

Od dvou let se věci komplikují. Moderní technologie obnáší spoustu negativního, ale i pozitivního. Přesto byste neměli nechávat děti koukat do obrazovek v součtu déle, než 1-2 hodiny denně. Úplná izolace ovšem také není ideální. Moderní elektronika je součástí každodeního života a pokud nežijete v jeskyni, neubráníte se. Děti je dobré seznamovat s elektronikou zvolna. Pro bezproblémové zapojení technologií do dětského života je dobré držet se těchto postupů:

  1. Omezený čas – stanovte dobu, kterou dítěti dovolíte koukat do obrazovky.
  2. Vysvětlujte dění – pokud cítíte, že dítě nechápe, vysvětlujte co se na obrazovce děje.
  3. Sledujte společně – pokud dítě chápe, nemusíte komentovat, ale dívejte se s ním.
  4. Paralelní hraní – zatímco vaše dítě hraje Minecraft, můžete vedle něj pracovat na PC.
  5. Asistence – nechte děti koukat, když píšete e-mail, nebo je zapojte do videohovoru.

Hry nejprve hrajte společně

Vím co vás napadne: “ <em=““>Co je to za radu, přece ty blbosti nebudu hrát taky!“ Ne, nezbláznili jsme se. Hraní videoher s vašimi dětmi má mnoho benefitů. Souvisí s kognitivním, sociálním a emocionálním vývojem dítěte. Navíc pomáhá budovat vztah s rodiči. Vytváříte tím prostor k učení a předávání instrukcí. Nemusíte ale vždy být tím „moudrým rodičem„. Každý společný čas by měl být i zábavou a legrací. Děti se učí všemu, co vidí kolem sebe. Sledují způsob, jakým se vypořádáváte s neúspěchem, berou si za své jak reagujete, nebo jestli jste soucitní k ostatním hráčům a postavám, napodobují vaše chování ve hře, i v životě. Proto je dobré v začátcích (nejen) u videoher být dětem tím správným vzorem.</em=““>

Když vaše dítě zvládá hry bez problémů, nebo přehnaných emocí, nechte ho hrát a zůstaňtě nadohled. Můžete tak kontrolovat nevhodný obsah a zároveň dítěti umožníte řešit složitější problémy, prozkoumávat mechaniky v herním Světe a zapojovat hlavu. Mimochodem, hraní videoher je zřejmě ten nejlepší způsob, jak vaše dítě naučit cizí jazyk a jeho výslovnost. Dětem do hraní nezasahujte, nechte je přemýšlet a objevovat. Nechte je hrát online, socializovat se a překonávat nástrahy přichystané hrou, i spoluhráči. Vždy ale kontrolujte s kým mluví a to, jestli je hra vhodná věkově, i obsahově.

Nezapomínejte, že hraní videoher, sezení před televizí, nebo zírání do tabletu a mobilu, by nikdy nemělo být hlavní náplní dne. Ani dětí, ani rodičů. Čas je třeba vyvážit učením, pohybem, prací a zábavou. Vzdělávací, nebo dokonce logopedické a další hry na tabletech mohou dětem pomáhat, ale i tady platí, že by se nic nemělo přehánět. O pozitivních a negativních vlivech videoher chystáme samostatný článek v dohledné době. Přejeme mnoho zdaru a rozumu při saznamování vašich dětí s technologiemi dnešní doby!

zdroje: www.babycentre.co.uk, Jordan Shapiro, Wikipedia a vlastní úsudek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru