Kupovat, nebo nekupovat? Snadná odpověď neexistuje. Dali jsme pro vás dohromady pro a proti. Dočtete se, na co si dát pozor při objednávce, jak je to s proclením, čemu se při objednávce vyhnout a jak se stavět k nákupu s ohledem na zdravotní nezávadnost výrobků.
Proč to vůbec řešíme
E-shopy jako je Aliexpress.com, nebo DX.com jsou stále víc oblíbené. Není se moc čemu divit. Ve srovnání s českými obchody je nabídka mnohem širší a ceny často poloviční. Nakupování je snadné – na počítači, nebo v mobilní aplikaci objednáte jakékoliv zboží a to vám je doručeno přes polovinu Světa až domů. Často s poštovným zdarma. Paradoxní je, že jediným slabým článkem dopravy je Česká Pošta. To ale nejspíš nikoho nepřekvapí. Nakupování přímo z číny je levné, spolehlivé a jednoduché. Přesto obnáší drobná rizika, na která je potřeba myslet.
Čínské e-shopy
Oblíbených online obchodů je víc než byste čekali. Fungují podobně, jako české zbozi.cz, nebo heureka.cz. Na první pohled nepoznáte, že zboží objednáváte u mnoha obchodníků, kteří se prezentují na jednom e-shopu. Když do jedné objednávky vložíte dvě různé položky, nepřijdou vám společně, ale každá zvlášť. Mezi naše nejoblíbenější čínské e-shopy patří:
Dealextreme.com je svým zaměřením orientovaný na drobné zboží, elektroniku a elektronické doplňky. Najdete tu ale i mnoho dalšího. DX patří k velmi oblíbeným e-shopům.
Podobně jako dva e-shopy výše, i www.tinydeal.com patří mezi ověřené online obchody s elektronikou, gadgety a vychytávkami. K dispozici je ale i široký výběr oblečení a doplňků, nebo hraček.
Elektronika, svítidla, mobilní telefony, oblečení, hračky, batohy, nářadí… Je toho spousta. Na své si přijdou i hráči videoher při nákupu doplňků k PC i konzolím.
www.dresslink.com cílí hlavně na oblečení a módní doplňky. Velmi hezký e-shop, na první pohled odlišný od výše zmíněných, kde můžete pořídit boty, kabelky a oblečení jak dětské, tak i pánské a dámské.
Lightinthebox.com je další z řady oblíbených e-shopů. V Česku možná méně známý, ale o to zajímavější. V nabídce je množství elektroniky, ale i oblečení a dalších doplňků.
Na co si dát pozor
Jakkoliv jednoduché je nakupování na čínských e-shopech, nesou objednávky z Asie i svoje rizika. Ta platí obecně pro všechny podobné online obchody. Často i pro ty české.
- Pozor na značkové výrobky. Pokud je cena výrazně nižší, nejspíš kupujete padělek. Zejména u elektroniky (Apple) to může být velmi nepříjemné zjištění.
- Pozor na platební kartu. Na čínských e-shopech se platí jedině online a předem. Při platbě nenechte e-shop uložit údaje o platební kartě. Obecně se doporučuje používat pro online nakupování účet, na kterém není velký obnos peněz.
- Pozor při nákupu oblečení. Velikosti v Evropě jsou jiné, než v Číně.
- Pozor na zboží v ceně nad 22 EUR. To totiž podléhá doplacení DPH. Nad 150 EUR ještě navíc platíte CLO cca 15%. Zjednodušeně – pokud vám balíček dorazí bez potíží, nic neřešte. Pokud celní úřad posoudí balíček jako hodnotnější, může po vás chtít doložit faktury a následně CLO a DPH doplatit. Při zastupování v celním řízení například Českou Poštou vám navíc může být účtován poplatek. Zboží objednané z Číny je celním úřadem kontrolováno namátkově. Pravděpodobnost, že váš balíček projde celním řízením není velká.
- Pozor na reklamace, S online prodejci v Číně lze komunikovat v Anglickém jazyce. Pokud nejste jazykově vybaveni, budete to mít těžké. Neplatí ani 14denní lhůta pro vrácení zboží. Vše se řídí čínským právním řádem. Vždy existuje určité riziko, že se něco nepodaří. Na druhou stranu, prodejci nechtějí negativní recenze a většinou reklamace řeší obratem. Posílat do Číny mixér po roce používání ale smysl jistě nemá…
- Pozor na kvalitu zboží. Na e-shopech jsou k dispozici recenze zákazníků, kteří si zboží koupili před vámi. Čím méně recenzí zboží má, tím větší riziko podstupujete.
výhody | nevýhody |
levnější ceny | dodání cca za měsíc |
široký výběr | riziko poškození zboží přepravou |
snadný nákup | riziko nízké kvality zboží |
poštovné zdarma (většinou) | komplikované reklamace |
spolehlivost | zboží nelze vrátit |
moudro závěrem
Pokud nemáte zkušenost s objednáváním zboží online z Číny, zkuste si koupit něco malého pro radost. Zjistíte že obavy nejsou na místě. Nějaké riziko je vždy, ale to platí i při nákupu v ČR. Dá se navíc docela dobře odhadnout předem. Zboží nepodléhá kontrole jakosti. Nikdo vám nezaručí nezávadnost chemického složení plastů a dalších materiálů. Nikdo nehlídá ani bezpečnost výrobků z hlediska spolkutelných malých součástí, nebo snadno vyjmutelných baterií. V Číně bychom neobjednávali zboží, které děti strkají do pusy. Kousadla a hračky pro miminka raději v kamenném obchodě. I tam sice koupíte zboží z Číny, ale to musí být opatřeno atestem (více o známce kvality čtěte zde). Možná slabá útěcha. Ostatní zboží vám můžeme vřele doporučit. Pro začátek doporučujeme www.aliexpress.com.
Aliexpress je nej. Kupujeme často