Jakou herní konzoli přinese Ježíšek?

Rate this post

Plánuje u vás Ježíšek pro děti herní konzoli? Nemá Ježíšek rozhodnuto, jakou konzoli by měl vybrat? Playstation? Xbox? Nintendo? Nebo nějakou přenosnou herní konzoli na cesty? Uděláme vám jasno i bez technických informací.

Co je v nabídce?

Jako první rozhodněte, jestli chcete koupit přenosnou konzoli na cesty, nebo jestli bude připojená k televizoru a přenášet se bude minimálně. Po vyřešení této základní otázky vyberte tu nejlepší variantu.

Přenosné konzole (handhedy)

Jde o levnější variantu. Pokud chcete některou ze zvučných značek, nebudete mít moc na výběr. V podstatě budete vybírat mezi konzolemi od Sony, nebo Nintenda. Ostatní paběrkují a v ČR ani nemá moc smysl po nich pátrat. V poslední době těmto konzolím navíc velmi zdatně konkurují špičkové mobilní telefony a tablety se systémem Android, i Apple iOS. I to je možná důvod, proč tento boj Sony pozvolna vzdává.

SONY PS Vita – nástupce PSP

Oproti staršímu bratříčkovi se s Vitou podíváte na internet, Youtube, Facebook atd. Hry můžete stahovat přímo z internetu. Na zadní straně konzole jsou dotykové plochy a konzoli můžete jako ovladač připojit i k Playstation 4. Bohužel i zde SONY přestává být aktivní. Na konzoli nevycházejí prakticky žádné „velké“ nové hry. Za cenu kolem 5.000 Kč ale i tak stále získáte mnoho zábavy. Mezi zásadní hry patří například série God of War, Metal Gear Solid, Tekken, Streetfighter, Final Fantasy a mnoho dalších.

PS Vita
Playstation Vita
Nintendo DS – Mario, Mario a ještě jednou Mario.

Nintendo a jeho přenosné konzole jsou nejspíš tím nejzábavnějším, co můžete na trhu sehnat. Navíc konzole s označením 3DS (nebo větší 3DS XL) disponují dvěma displeji a dokáží zobrazit obraz ve 3D i bez brýlí. Najdete zde mnoho obsahu i pro malé děti. Zásadními hrami pro Nintendo je Mario ve všemožných variantách, nebo Pokémoni všeho druhu.

Nintendo 3DS XL
Nintendo 3DS XL
Pokud jste se rozhodli pro přenosné zařízení, zamyslete se nad následujícím:
 1. Vlastní syn/dcera chytrý telefon? Pokud ano, přenosná konzole nejspíš nebude dostatečně využitá.
 2. Máte už doma Playstation s aktivním předplatným PS+? Pokud ano, je dobrou variantou PS Vita. Každý měsíc hra zdarma a konzole lze propojit.
 3. Když se řekne Mario, máte husí kůži? Kupte si Nintendo 3DS sami pro sebe.
 4. Kolik let je vašemu dítěti? Nintendo je vhodnější pro mladší, Vita pro odrostlejší.

Domácí konzole k televizoru

V bitvě o obývací pokoj se moc nedaří Nintendu. Nejsilnějšími hráči jsou Sony, se svou konzolí Playstation a Microsoft s konzolí Xbox.

srovnání parametrů - převzato z www.mojo-interactive.net
srovnání parametrů – převzato z www.mojo-interactive.net
Microsoft Xbox – Windows kam se podíváš

Aktuálně poslední verze, kterou v obchodě najdete, nese označení Xbox One. Mezi konzolemi jde spolu s PS4 o největší rivaly a špičku na trhu. S konzolí se podíváte na internet, můžete přehrávat filmy, hudbu, hrát hry. Konzole je hodně zaměřená na multimédia. Starší generace X-360 byla velmi oblíbená pro ovládací systém Kinect. Díky němu hráči před televizorem tančí, kopou do vzduchu nohama a mávají rukama při hraní bowlingu, nebo při boxu. Místo ovladače totiž konzole snímá váš pohyb před obrazovkou. V nabídce X-box one je k dostání několik her, které můžete pohybem ovládat. Spočítáte je ovšem na prstech jedné ruky. Ukáže čas, jaké hry se objeví. Microsoft se snaží propojit systém Windows s konzolí. Proto už dnes můžete hry z počítače (Windows 10) zobrazit na konzoli a naopak. Navíc výrobce pomalu zpřístupňuje staré hry ke hraní na nejnovější konzoli.

Xbox One
Xbox One
SONY Playstation – Klasika známá všem

Poslední konzolí SONY je Playstation 4 (čti plejstejšn). Nedisponuje tolika multimediálními funkcemi jako konkurence Microsoftu. I tak je prodávaná výrazně více po celém Světě. Technicky jsou si obě konzole podobné jako vejce vejci. Testy výkonu mluví lehce pro SONY. Playstation 4 navazuje na svého fenomenálního předchůdce Playstation 3. Mnoho původních her můžete najít ve vylepšené verzi i pro aktuální platformu. K systému můžete připojit přenosnou konzoli PS Vita. Sony má i svou vlastní variantu pro pohybové ovládání. Bohužel stejně jako u konkurence zůstává zcela nevyužitá a prakticky nemá využití.

ps4
Playstation 4
Nintendo Wii – z favorita propadák

Nintendo Wii začalo v době PS3 a X360 velmi slibně. Revoluční pohybové ovládání a zábavné hry se prodávaly jako po másle. Dnes je situace opačná. konzole od Nintenda se prodávají jen málo. Tedy alespoň u nás. Výkonem se nemohou rovnat s aktuálními výrobky konkurentů a her vychází stále méně. Pokud jste skalními fanoušky Maria, budete nadšení. Pro všechny ostatní bude konzole nejspíš lehkým zklamáním a nejspíš to nezachrání ani poslední Wii U s přepracovaným systémem ovládání s displejem v ruce, které má své kouzlo.

nintendo wii
Nintendo Wii
Při nákupu konzole se rozhodujte podle následujícího:
 • Měli jste už konzoli Xbox, nebo Playstation? Pokud ano, zůstaňte věrni značce.
 • Budete konzoli využívat na hry, nebo i na filmy, hudbu, případně propojení s PC, atd? Na hraní her je podle nás o něco málo lepší Plastation 4. Na vše ostatní Xbox One.
 • Chcete hrát i staré tituly? Playstation to neumí. Xbox již brzy ano.
 • Chcete výkonnější konzoli? Levnější konzoli? Je to zhruba stejné, nelamte si s tím hlavu. Aktuálně je Playstation o malý fous levnější.
 • Má smysl kupovat levnější, starší generaci konzole? Dětem by to přece stačilo…. Nemá. Výrobci už řadu nových her na staré konzole vůbec nevydávají. Jedinou výjimku může tvořit pohybové ovládání a Kinect na X360.
 • Chcete koupit konzoli podle toho, jaké hry na ní vycházejí? Ano, ale počítejte s tím, že naprostá většina her, vychází na obou konzolích. Svou cestu si razí pouze Nintendo (ano opět Mário a Pokémoni). Jen málo her je exkluzivních a rozhodovat podle nich je složité. Xbox má Forzu, PS4 Gran Turismo… Prakticky každá hra, kterou najdete na jedné konzoli, má svůj protějšek stejného žánru na konkurenční platformě. Fanoušci značek mě teď proklínají 🙂
 • Vybíráte konzoli i podle vzhledu? Playstation, i Nintendo vypadají na první pohled jako herní konzole a mají nápaditý vzhled. Xbox si snadno spletete s videorekordérem. 
 • Sedí vaše dítě u her na počítači? Zeptejte se ho, jestli hraje lolko, wowko, nebo dotu. Pokud se na vás podívá překvapeně a kývne. Konzoli nekupujte. Místo toho vylepšete, nebo vyměňte PC vašeho závisláka. Nad názvy her nepřemýšlejte, už zdaleka nejde jen o hry, ale o celou kulturu kolem nich.
porovnání velikosti PS
Porovnejte – Xbox One dole a PS4 nahoře
porovnání ovladačů Xbox One a PS4
srovnání ovladačů – dole PS4, nahoře Xbox One

SOUHRN

Konzole z dětí nedělají vrahy, ani fanatiky. Na druhou stranu nic se nemá přehánět. Pár hodin u Playstationu nikomu neublíží, ovšem vyhnat děti občas na denní světlo je potřeba. Hry mají na své zadní straně vždy doporučený věk. Doporučujeme tato čísla sledovat. Často nejde jen o sprostá slova a pozor – jde pouze o doporučení. V obchodě vašemu dítěti prodají cokoliv.

Přenosné konzole pozvolna ubývají. Brzy je nahradí Android prakticky v jakémkoliv zařízení. I tak lze na cestách s Vitou, nebo Nintendem zažít mnoho zábavy. Vybírejte hlavně podle toho, jaké hry chcete hrát a užijte si to, dokud tyto konzole nezmizí úplně.

Domácí konzole ovládl souboj mezi Xboxem a Playstation. Populárnější je stále více varianta od Sony, ačkoliv více funkcí nabízí konkurence. A na čem hrajeme my? No přeci na Plastation 4 🙂

2 názory na “Jakou herní konzoli přinese Ježíšek?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru