Jak s malými dětmi hovořit o těhotenství? Jde to i zábavnou formou!

5/5 - (1 vote)

Miminko je takříkajíc na cestě a vaše rodina se brzy rozroste o dalšího člena. Ale jak radostnou novinu oznámit dětem? Nemějte obavy, nabízí se spousta zábavných a kreativních způsobů, jak ratolestem sdělit, že jim již brzy bude dělat společnost malý bratříček či sestřička.

Na menší děti musíte opatrně

Opravdu nemá smysl očekávat, že dítko v předškolním věku pochopí těhotenství podobně jako starší sourozenec. Naopak může nastat nepříjemná situace, kdy prcek začne vnímat miminko jako narušitele. A proto byste o velké novince neměli hovořit přímo. Raději rozhovor spojte s něčím hmatatelným. Rozumným řešením je společné čtení tematické knížky.

Dobrou volbou jsou maminkami osvědčené knížky jako Pája bleší cirkus, Jsi velký bráška, Jsi velká sestřička, Odkud přicházejí děti, Mám Tě rád, sestřičko, Anežka se těší na miminko či Lucinka, Kubík a miminko.

Darujte dítěti dětskou panenku – miminko

První trimestr těhotenství (více se o trimestrech dočtete zde) uteče jako voda a v tom druhém se již většině maminek viditelně zakulacuje bříško. To samozřejmě neunikne pozornosti dětí – a začínají se ptát. Jaké jsou vaše další možnosti, když čtení knih nestačí, případně vůbec (kvůli nízkému věku dítěte) nepřipadá v úvahu? Jděte na to chytře a použijte panenku.

Na trhu je dnes spousta krásných panenek miminek, které vypadají jako živé. Pokud svému dítěti pořídíte právě takovou, bude se jí moct dotýkat, hrát si s ní –  a když se narodí miminko z masa a kostí, starší sourozenec již nebude překvapen.

Zajeďte si na výlet do ZOO nebo na farmu

Proces vítání nového života můžete vysvětlit i na zvířecích maminkách, které nedávno přivedly na svět mláďata. Udělejte si hezký den na nedaleké farmě nebo v ZOO. Pozorujte společně zvířata, přivítejte nový život a využijte příležitosti k tomu, abyste s dítětem probrali příchod miminka.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru