Šťastné dětství? Stále více dětí trápí psychické potíže!

5/5 - (1 vote)

V době karanténních opatření v souvislosti s koronavirem přibylo depresí a úzkostí. Nejen u dospělých, ale zejména u dětí a mladistvých, kteří se leckdy uchylují k sebepoškozování. U dalších jedinců se zase naplno projevila závislost na internetu, sociálních sítích nebo na hraní her na počítači nebo na mobilu. Dalším neblahým jevem je množství abnormálně hubených dívek, které inklinují nebo přímo propadly anorexii či bulimii. Rodiče se v některých případech tváří, že nic nevidí, což je nehorší možný scénář. Ve všech popsaných situacích totiž problém vyžaduje okamžité řešení.

Okna s mřížemi a antidepresiva

Proč rodiče dětí zavírají oči před duševním utrpením svých ratolestí? Často z malicherného důvodu nevypadat před sousedy, rodinou či kolegy z práce špatně. Mít doma blázna? Skončí snad syn či dcera v místnosti se zamřížovanými okny a na prášcích? Snaha dobře vypadat a neznalost dané problematiky zamezuje dětem a mladistvým řešit potíže včas. A jako u ostatních nemocí platí, že čím dříve se začne s léčbou, tím rychleji obtíže vymizí. Dětská psychoterapie navíc už dávno nestojí na léčbě v izolaci nebo na antidepresivech.

Ambulantní psychoterapeutická pomoc

Jak mají tedy rodiče reagovat, když se dítě chová nestandardně, je dlouhodobě zasmušilé nebo zamlklé, nekomunikuje, tráví příliš času na internetu, chodí za školu či projevuje se agresivně vůči sobě samému? Rozhodně se problém nevyřeší sám, naopak je vhodné kontaktovat odborné centrum a sjednat si schůzku, na které musí být přítomný zákonný zástupce dítěte či teenagera. Během prvotní konzultační schůzky se nejprve zjišťují pomocí testů a dialogu samotné potíže, případně příčiny daného stavu.

Sezení i cvičení ve virtuální realitě

Jak se pomáhá dětem s úzkostmi, depresemi nebo těm, co trpí poruchami příjmu potravy či některými závislostmi? Už při prvním sezení se stanovuje terapeutický plán, na jehož základě jedinec dochází na terapeutická sezení, která mohou vhodně doplňovat dechová cvičení. Ta se trénují s pomocí virtuální reality. Součástí léčby jsou intenzivní psychoterapeutická sezení, v některých případech se využívá logoterapie nebo dialektická behaviorální terapie. Až na posledním místě je farmakologická léčba, a to pouze u nejvážnějších stavů a diagnóz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru