Máte doma muže, kterého velmi milujete, rozumíte si, popřípadě se již dělíte o společnou domácnost, ovšem k tomu všemu jste nedobrovolně „vyfasovala“ něco navíc, co Vám to štěstí více méně narušuje. Dítě z předchozího vztahu, popřípadě děti. Vy jste si takový dáreček sice nepředstavovala, ale co byste neudělala pro jeho dobro a vaší vlastní představě o krásné společné budoucnosti. Koneckonců jsou to jeho poloviční geny a vlastní krev.
V dnešní době je to jev zcela běžný. Dle Českého statistického úřadu téměř polovina sňatků končí rozvodem. Rozvedení manželé si zpravidla najdou jiné partnery, do těchto vztahů tyto děti přecházejí a nový partner se s tím musí vyrovnat. Situace se navíc komplikuje, pokud i vy sama máte své vlastní děti, které se budou muset s vaším novým partnerem a jeho dětmi dohromady sžít.
Níže naleznete 7 tipů, jak se touto situací vyrovnat:
1. Obrňte se trpělivostí
Přísloví „trpělivost růže přináší“ je pravdivé a něco na něm bude. Ačkoliv se Vám zdá, že se situace nelepší, a naopak stagnuje či akceleruje, mějte na paměti, že vše má svůj čas. Je to těžké, zvláště když vás dítě provokuje a vy nevidíte žádný pokrok. Je jasné, že mnoho věcí budete muset přehlížet. Nepodléhejte hned beznaději a zkuste se na svůj nový život dívat s nadhledem.
2. Nestresujte se
Stoupá vám tlak v těle už když slyšíte klíče v zámku od hlavních dveří vracejícího se dítěte vašeho partnera? Trpíte stresem, když dítě chce něco nutně v obchodě a vy máte strach, že bude dělat scény? Mnohdy jsou tyto a další situace velmi těžké a bude hůř. Především když nevlastní dítě bude vstupovat do puberty a vy budete mít co dělat, abyste vaše nervy držela pevně na uzdě. Nesnižujte vaši důstojnost tím, že podlehnete hysterii, výčitkám, či obviňování. To vztahu s vaším přítelem, tak s jeho dítětem nepomůže. Nestresujte partnera za chování jeho ratolesti. Bude mezi dvěma mlýnskými koly a dáváte mu tím najevo, že si dříve nebo později bude mezi vámi vybrat. Muži nemají rádi, když jsou do něčeho tlačeni, a i když vás má velmi rád, přestane ho to časem bavit a hádejte, jak to skončí. Jeho dítě bude pořád jeho dítě, a to na celý život. A ačkoliv to nechcete slyšet nebo se cítíte pevná v kramflecích, vybere si vlastní krev. Berte tyto situace s rezervou, hluboce se nadechněte a myslete na příjemnější věci, které vás alespoň na čas odvedou z reality.
3. Nepřebírejte výchovu
Z vašeho pohledu by partnerovo dítě mělo být s ohledem k jeho věku již samostatné, k vašemu překvapení se však samo nenají, v obchodě dělá scény, neuklízí po sobě nebo vás budí o víkendu v 6 hodin ráno, že už nemůže spát? Nesnažte se ho vychovávat, na to má rodiče. Nejen, že bude dítě více vzdorovat, poštvete si proti sobě nejen jeho matku, ale možná i otce který nemusí mít pro vaše smělé ambice převychovávat jeho ratolest pochopení. Ostatně asi byste také nebyla ráda, kdyby vám vaše vlastní dítě vychovávala nová přítelkyně vašeho bývalého muže. Pohlavky, či jiné fyzické tresty by pro vás měly být tabu. A vůbec, proč byste se měla fyzicky kvůli těmto situacím namáhat, šetřete energií.
4. Dopřejte jim prostor
Je to mnohdy těžké pochopit, ale váš muž se chce věnovat nejen vám, ale také svým ratolestem. Otce jim nelze ukrást, to bude fungovat jen ze začátku kdy je muž opojen pohárem zamilovanosti k vám a tráví s vámi veškerý čas. Posléze si ovšem bude čím dál více uvědomovat, že čas strávený s dítětem mu tak nějak uniká, ne-li vám toto jeho vlastní počáteční pochybení bude později vyčítat. Pokud chce váš partner trávit čas pouze se svým dítětem, například ho vzít do zoo nebo na dovolenou, dopřejte jim to. Neznamená to, že vás už nemiluje. Jen chce dítěti vynahradit to, o co přišlo rozchodem svých rodičů. Ostatně, vy dostanete čas na relaxaci, nebo si zajít do salonu krásy a být tak pro svou lásku ještě více neodolatelná, než jste.
5. Mějte vlastní život
Zkuste se ohlédnout zpět do vaší minulosti a vybavit si, jak jste žila předtím, než jste svého pana dokonalého poznala. Určitě jste měla plno koníčků, kamarádů, dostatek společenských a kulturních aktivit. Zkuste na to navázat, být si trochu vzácnější. Nejen, že se na vás bude partner těšit, ale vyčistíte si hlavu, postěžujete kamarádkám, a navíc tlak či případné ataky ze strany dítěte budete brát více s rezervou.
6. Projevte lásku
Zkuste se ponořit do situace dítěte, jehož rodiče spolu nežijí a každý z nich si domů přivedl jiného partnera. Určitě to také nemá jednoduché. Toto dítě musí čelit nejen rozchodu svých rodičů na které bylo zvyklé, novým partnerům, prostředí, různým vedením domácností, ale také pocitu nejistoty. Dítě je nejisté, často frustrované. Zkuste dát stranou vaši ješitnost, a dejte mu trochu najevo, že ho máte rádi a počítáte s ním do budoucna. Můžete také naplánovat společné výlety, abyste se více poznali i v jiném prostředí, než je to domácí.
7. Obraťte se na odborníka
V dnešní době se v případě životních problémů více a více lidí obrací na odborníka, ať už psychoterapeuta nebo psychologa. A není to žádná ostuda. Můžete využít sezení s odborníkem sama, nebo společně s partnerem. Existuje i řada dětských psychologický poraden, které pomohou diagnostikovat příčinu chování dítěte. Možná vám budou vysvětleny důvody, proč se s dítětem nemůžete sžít. Je možné, že po tomto sezení budete dítě vidět v jiném světle a nejenže ho lépe pochopíte, ale budete vědět, jak se k němu dále chovat tak, aby se eliminovaly případné konflikty.
Nakonec jedna důležitá rada v případě, že se nelze výše uvedeného držet nebo veškerá snaha vám přijde z jakéhokoli důvodu marná. Myslete hlavně sama na sebe a na vaše štěstí. Pokud se spolužití stále více komplikuje, cítíte se nešťastná a nemáte zastání u partnera, je lepší se poohlídnout jinde. Přijdete tak o příležitost potkat toho pravého muže, s kterým budete spokojená, založíte vlastní rodinu nebo se sžijete se svými dětmi mnohem snadněji a s nímž vás vaše společné soužití nebude více a více stresovat. Ať už to bude pro Vás ze začátku těžké, věřte, že čas vše zahojí a štěstí na vás tam venku někde čeká.