Lákavá zahrada pro děti

5/5 - (2 votes)

Pohyb na čerstvém vzduchu je velmi zdravý a rozhodně bychom ho neměli podceňovat, zejména pokud se jedná o děti. Každé dítě by mělo denně být venku aspoň na chvíli, jednak to prospěje jejich životnímu stylu a jednak se i více unaví. Ovšem, aby dítě chtělo trávit čas na zahradě, musíte mu vytvořit lákavé prostředí.

Věková kategorie je důležitá

Jestliže chcete zahradu upravit tak, aby byla lákavá pro vaše děti, musíte zvážit mnoho aspektů a jedním z nich je věk dětí. Samozřejmě, že pro mladší děti se motivace vytváří mnohem snadněji, neboť jsou nadšené téměř z každého vašeho nápadu. Mnohem obtížnější je vytvořit lákavou zahradu pro straší děti. Hodně záleží na tom, jaké mají koníčky, jestliže mezi jejich koníčky patří sport, pak můžete na zahradu dát branky, aby si mohly zahrát fotbal anebo síť na volejbal či koš na basketbal a podobně. Problém nastává, když nemáte doma nadšeného sportovce. Avšak určitě najdete nějaký způsob, jak děti dostat na zahradu, například trampolína přikládá děti každého věku a mnohdy i dospělé.

Dětské hřiště

Je dobré dětem vymezit nějaký prostor. Zejména pokud máte malé děti, tak se mnohdy hodí daný prostor oddělit nějakým plotem, abyste měli jistotu, že se vašim dětem nic nestane. Velmi dobré je zvolit takové místo zahrady, na které máte dobrý výhled, abyste děti mohli pravidelně kontrolovat.

Domácí dětské hřiště můžete vybavit jakkoliv se vám zlíbí, můžete do vybavení zapojit i děti. Mezi nejběžnější vybavení patří:

  • Pískoviště – pískoviště všechny malé děti milují a dokážou zde trávit hodiny. Pískovišť je celá řada, můžete koupit plastové pískoviště, které je velmi praktické a bezúdržbové, ale ve většině případů menších rozměrů. Vedle toho jsou také dřevěná pískoviště, která si můžete koupit anebo i sami vyrobit. Nevýhodou je, že dřevo je přírodní materiál, který vyžaduje určitou péči, aby bylo stále funkční a pěkné. Ovšem na druhou stranu pískoviště nebudou mít děti po celý život, ale jen na pár roků života. Dobré je při výběru pískoviště také myslet na to, čímž pískoviště přikryjete, aby do něj nenapršelo. Mnoho pískovišť se dá koupit i se stříškou anebo s poklopem na zavírání, ovšem stačí, když budete mít doma pevnou plachtu, kterou pískoviště vždy zakryjete.
  • Houpačka – houpaček je velká řada. Nejčastěji se setkáme se závěsnými houpačkami, které pověsíte někde na trám anebo na pevnou větev stromu. I mezi závěsnými houpačkami je mnoho na výběr. Od plastových po klasické dřevěné a poslední dobou velmi moderní kruhové houpačky, na kterých se rády pohoupou i starší děti.
  • Domeček nebo skrýš – Každé dítě ocení, když bude mít místo, do kterého se bude moci schovat a mít zde své soukromí, vevnitř domu si často staví bunkr a onen bunkr by jistě ocenily i venku. Mohou si samy postavit nějakou nedobytnou pevnost, ale mnohem více ocení, když jim vy koupíte anebo postavíte domeček a ještě větší radost budou mít, když tento domeček bude na stromě, neboť to je snem mnoha dětí a přitom to není nic příliš náročného.

Využijte přírodu

Jestliže nechcete děti na zahradu umisťovat houpačky a domečky, protože máte vysázenou okrasnou zahradu, nevadí, protože i tato zahrada může dětem poskytnout mnoho lákadel. Záleží na tom, jak máte zahradu vysázenou. Například můžete vytvořit nějakou konstrukci dřevěnou anebo kovovou, po které necháte plazit nějakou rostlinu kolem dokola, a uvnitř vám vznikne perfektní prostor, ve kterém se děti mohou schovávat.

Stejně tak můžete dětem na zahradě udělat bludiště z keřů či z vysokých trav. Dokonce můžete dětem vytvořit i různé překážky, které mohou využít ve hře a podobně. Ovšem pokud se rozhodnete vytvořit pro děti atrakce z přírody, pak byste nejprve měli dětem vysvětlit, co mohou a nemohou, například ať neotrhávají žádné plody, neboť by mohly být jedové.

Pokud se děti zabaví na zahradě, spojíte příjemné i užitečným, protože děti budou na čerstvém vzduchu, což je zdravé a navíc se vám unaví a budou mnohem lépe spát.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru