Uměla zřícenina Janův hrad uprostřed lužních lesů

5/5 - (2 votes)

Kromě stylových salet najdete v Lednicko-valtickém areálu také další zajímavosti. Jednou z nich je romantická zřícenina loveckého zámečku Janův hrad. Architektonicky jedinečná stavba vznikla v letech 1801 – 1807. Byla realizována podle projektu známého architekta Josepha Hardtmutha. V roce 1996 byla právem zařazena na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Janův hrad má 4 věže

Hrad tvoří čtyři věže, které jsou navzájem spojeny hradbami, které se v jednotlivých částech hradu liší svou výškou. V prvním patře se nachází Rytířský sál se dvěma dámskými salonky. Ve východní a severní věži jsou umístěny odpočinkové salonky, které je možné při prohlídce s průvodcem navštívit. Jsou přístupné přes hradní ochozy.

Okolí Janova hradu

V okolí Janova hradu byly v 19. století pravidelně pořádány hony a panstvo se v jeho prostorách scházelo na bohatých hostinách, které nabízely cennou zvěřinu. Na hostinách rovněž pravidelně vyhlašovali nejúspěšnějšího lovce. Rytířský sál se dodnes pyšní trofejemi, které zdobí jeho stěny. V jeho areálu se nachází také muzejní expozice se zvířaty z lužních lesů.

Kdy na Janův hrad?

Janův hrad můžete navštívit v průběhu sezónu od 1. dubna do 31. října. Otvírací doba se v průběhu roku liší, je nutné sledovat jednotlivé změny. Prohlídka s průvodcem trvá asi 45 minut a je možné si ji zarezervovat telefonicky. Základní vstupenka stojí 120 Kč, ale můžete s rodinou uplatnit také snížené vstupné.

www: januv-hrad.cz

email: janohrad@npu.cz

Cesta na Janův hrad

K Janohradu vede několik přístupových cest. Můžete se k němu vydat od zámku Lednice po zelené turistické značce. Urazíte vzdálenost asi tři kilometry.

Další možností je vydat se k němu pěšky či na kole lužním lesem (trasa asi 7 kilometrů po zelené značce) od zámku Břeclav. Tato přístupová trasa je velmi příjemná především v jarním a letním období. Janův hrad rádi navštěvují rodiče s dětmi v období velikonočních svátků. Před hradem najdou také stánek s občerstvením.

Turisticky atraktivní je rovněž plavba k Janohradu lodí. Ukáže vám nejen skryté meanry řeky Dyje, ale také bobří hráze, vzácné staré stromy i vodní ptactvo. Od Janohradu odjíždí loď každou celou hodinu mezi 11. a 16. hodinou.

Nechte se unášet příjemnou atmosférou a vychutnejte si skvělé zážitky v nádherném přírodním prostředí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru