Smyslohraní patří mezi naše pravidelné aktivity. Navíc, vyberou-li se zajímavé materiály, může hraní získat ještě další rozměr. U nás je to právě kinetický písek, který dcery zbožňují a není se čemu divit.
Jaké jsou výhody smyslohraní (sensory play)?
Smyslové hry jsou vynikající způsob, jak dětem pomoci objevit svět pomocí smyslů, jako jsou hmat, zrak a sluch. Díky smyslohraní mohou děti ve volné hře rozvíjet svou kreativitu a fantazii. Navíc během hry se dítě nejlépe učí a získává nové zkušenosti.
Smyslohraní může být také účinným terapeutickým nástrojem pro děti s různými poruchami, jako jsou smyslová citlivost, autismus, ADHD, SPD a úzkost.
Naše cesta ke smyslovým hrám
S představou smyslohraní jsem koketovala dlouho. Líbila se mi možnost zkoušet různé materiály a vytvářet rozličné světy. Vždy mě ale odradila jedna zásadní věc-výsledný nepořádek. Takže představou to zůstávalo dále. Nakonec udeřila zima a jedna viróza střídala druhou. Holčičky z nudy už nevěděly, co dělat a tak došla k tomu, že zkusím jeden ze svých uložených tipů z internetu. Prolezla jsem špajz, vzala zvířátka a už jsme v krabičkách na potraviny měli hotovou farmu.
A co nepořádek? Byl, ale překvapivě ne tak šílený, jak v mé představě. Od začátku jsem dbala na to, že hra může probíhat jen na určitém místě a v případě, že to nebude dodržováno, budeme muset vše uklidit. Mladší moje podmínky byli vcelku jedno, ale starší to plnila hned od počátku skvěle.
Od té doby už jsme dost vybaveni. Máme skvělý stolek z Ikei, který se hravě promění na prostor pro naše “špinavé hraní”. Obarvili jsme těstoviny, rýži a rozšířili jsme naši sbírku figurek zvířat. Největší úspěch má dnes ale kinetický písek.
Kinetický písek jako žádný jiný
Dlouho jsem pokukovala po dalších možnostech smyslového hraní, když jsem narazila na obchod Mámy v rejži. Obzvlášť mě zaujal jejich zázračný kinetický písek, se kterým jsme ještě neměli tu čest. A bylo to. Po pár dnech od objednání dorazil balíček s kinetickým pískem, slizem a středním smysloboxem, který je určen na narozeniny naší mladší dcery.
Sliz jsem znala, ale samozřejmě u dcer měl velký úspěch. Co ale zaujalo i mě, byl onen kinetický písek. Je skvělý, můžete ho natáhnout do neskutečných délek, z počátku připomíná více plastelínu, ale postupně se rozsýpá jako skutečný písek. Navíc, když vám ho ditě rozhází po pokoji, vezmete jeden kus a další už se na něj nabalují a nezanechávají stopy. To co neposbíráte pak jednoduše zametete nebo vyluxujete.
Nevýhoda kinetického písku
Nevýhodou je, jak se chytá na oblečení a to, že jeho čas je omezený, protože s každým hraním část zametete a materiál se snadno smíchá se vším, co mu přijde do cesty. Taky se před hraním musíte připravit, že některé barvy mohou barvit ruce, ale jde to smýt.
Kdo jsou Mámy v rejži a kde je najdete
Mámy v rejži jsou malá česká firma v jejímž čele stojí paní Dominika, maminka dvou kluků. Právě její synové byli inspirací pro vytvoření tohoto krásného a barevného projektu, který si zaslouží velkou podporu.
Mámy v rejži mají i svou prodejnu a pravidelně se můžete těšit na kurzy smyslohraní pro deti, kam máme brzy namířeno i my. Adresa je Záběhlická 131/33, Praha 10.
Závěrem
Smyslohraní je skvělou aktivitou, kterou vaše děti budou milovat. Naštěstí nemusíme vše vytvářet sami a už i u nás existují boxy, jako dělají Mámy v rejži. Ty našim dětem nabídnou nejen zábavný kinetický písek, ale různé materiály a témata. Pak stačí jen objevovat.