letecké muzeum Kbely: super pro všechny malé piloty

Rate this post

Květen mimo jiné znamená, že své brány opět otevřelo letecké muzeum v Pražských Kbelích. Jestli máte doma malého letce, nebo malou letušku a chcete se vyhnout přeplněné ZOO, je muzeum ideál. Navíc zadarmo, i s parkováním.

létání není pro každého
létání není pro každého

letem Světem…

Muzeum je v těsné blízkosti vojenského letiště Kbely, nedaleko PVA Letňany. Funguje tu už od roku 1968 a vystřídalo se zde mnoho exponátů, včetně tanků. I toho růžového. Dnes tu najdete hlavně letadla a vrtulníky, které sloužili v armádě ČR a NATO. V hangárech je i pár „specialit“ v podobě historických aut, motorek a jiné vojenské techniky.

Aktuálně zde je ke zhlédnutí více než 110 exponátů a muzeum se řadí k těm největším, která v Evropě jsou. Velká část letadel je umístěná v průchozích hangárech. Velké letouny jsou zaparkované pod širým nebem.

Kbely - uvnitř hangáru
Kbely – uvnitř hangáru

Plechové rezavé obludy

Při příchodu do muzea nás zarazila jedna věc – byli jsme v něm skoro sami. Pravda, náš výlet byl ve všední den. Hned u vchodu potkáte první “ stíhačku“=““ a=““ další=““ monstra=““ z=““ plechu=““ na=““ vás=““ čekají=““ každém=““ kroku.<=““ p=““>Osobně jsem si nejvíc užíval procházení hangárů. U některých hisorických kousků je těžké uvěřit, že se stroje byly schopné udržet ve vzduchu.

letní opalovačka
letní opalovačka

Na své si přijdou milovníci vrtulníků, i letadel. Synovi se nejvíc líbil přistávací modul kosmické lodi, ve které je i původní skafandr.

kosmonaut v přistávacím modulu
kosmonaut v přistávacím modulu

Letouny, které jsou uložené mimo hangáry, vypadají na první pohled často dost „jetě“. Není se moc čemu divit, když jde o stroje, které létaly před cca 50-ti lety, ale i dříve. Jsou na nich zřetelné opravy a zrezivělá místa. Většinou jde o letouny, které byly využívané velmi často.

video z muzea zde:

Zázemí pro mrňata

Vzhledem k nízké návštěvnosti nepočítejte s luxusní restaurací uprostřed muzea. Najdete tu rychlé občerstvení, kde je možné koupit něco k pití, zmrzlinu, párek v rohlíku a podobné “ nouzovky“.=““ v=““ obchůdku=““ se=““ suvenýry=““ dají=““ koupit=““ malá=““ letadýlka,=““ modely,=““ trička,=““ kšiltovky=““ a=““ další=““ drobnosti.<=““ p=““>

přehlídka motorů
přehlídka motorů

Muzeum je vhodnější pro větší děti, kterým nevadí cca hodinu chodit „po svých“. Do areálu můžete bez problémů i s kočárkem – hangáry jsou bezbariérové a dostanete se tak všude.

krasavec inteligentní
krasavec inteligentní

Stručný souhrn

  • exponáty: 8/10
  • prostředí: 7/10
  • místo: Praha 9 – Kbely
  • určeno: pro kluky, i pro holky
  • rychlé občerstvení a obchůdek se suvenýry
  • vstupné zdarma, parkoviště přes silnici také zdarma
  • výlet cca na hodinu
  • toalety – v areálu
  • otevřeno od května do října, v době od 10:00 do 18:00 (hangáry do 17:30) mapa muzea

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru