Květen mimo jiné znamená, že své brány opět otevřelo letecké muzeum v Pražských Kbelích. Jestli máte doma malého letce, nebo malou letušku a chcete se vyhnout přeplněné ZOO, je muzeum ideál. Navíc zadarmo, i s parkováním.

létání není pro každého

létání není pro každého

letem Světem…

Muzeum je v těsné blízkosti vojenského letiště Kbely, nedaleko PVA Letňany. Funguje tu už od roku 1968 a vystřídalo se zde mnoho exponátů, včetně tanků. I toho růžového. Dnes tu najdete hlavně letadla a vrtulníky, které sloužili v armádě ČR a NATO. V hangárech je i pár “specialit” v podobě historických aut, motorek a jiné vojenské techniky.

Aktuálně zde je ke zhlédnutí více než 110 exponátů a muzeum se řadí k těm největším, která v Evropě jsou. Velká část letadel je umístěná v průchozích hangárech. Velké letouny jsou zaparkované pod širým nebem.

Kbely - uvnitř hangáru

Kbely – uvnitř hangáru

Plechové rezavé obludy

 

Při příchodu do muzea nás zarazila jedna věc – byli jsme v něm skoro sami. Pravda, náš výlet byl ve všední den. Hned u vchodu potkáte první “stíhačku” a další monstra z plechu na vás čekají na každém kroku.

Osobně jsem si nejvíc užíval procházení hangárů. U některých hisorických kousků je těžké uvěřit, že se stroje byly schopné udržet ve vzduchu.

letní opalovačka

letní opalovačka

Na své si přijdou milovníci vrtulníků, i letadel. Synovi se nejvíc líbil přistávací modul kosmické lodi, ve které je i původní skafandr.

kosmonaut v přistávacím modulu

kosmonaut v přistávacím modulu

Letouny, které jsou uložené mimo hangáry, vypadají na první pohled často dost “jetě”. Není se moc čemu divit, když jde o stroje, které létaly před cca 50-ti lety, ale i dříve. Jsou na nich zřetelné opravy a zrezivělá místa. Většinou jde o letouny, které byly využívané velmi často.

video z muzea zde:

Zázemí pro mrňata

 

Vzhledem k nízké návštěvnosti nepočítejte s luxusní restaurací uprostřed muzea. Najdete tu rychlé občerstvení, kde je možné koupit něco k pití, zmrzlinu, párek v rohlíku a podobné “nouzovky”. V obchůdku se suvenýry se dají koupit malá letadýlka, modely, trička, kšiltovky a další drobnosti.

přehlídka motorů

přehlídka motorů

Muzeum je vhodnější pro větší děti, kterým nevadí cca hodinu chodit “po svých”. Do areálu můžete bez problémů i s kočárkem – hangáry jsou bezbariérové a dostanete se tak všude.

krasavec inteligentní

krasavec inteligentní

 

Stručný souhrn

 • exponáty: 8/10
 • prostředí: 7/10
 • místo: Praha 9 – Kbely
 • určeno: pro kluky, i pro holky
 • rychlé občerstvení a obchůdek se suvenýry
 • vstupné zdarma, parkoviště přes silnici také zdarma
 • výlet cca na hodinu
 • toalety – v areálu
 • otevřeno od května do října, v době od 10:00 do 18:00 (hangáry do 17:30)

  mapa muzea