ZOO Chleby: neurazí, nenadchne

5/5 - (3 votes)

Jeden z prvních letošních teplých dní jsme se rozhodli vyrazit za zvířátky. Protože to byla sobota, chtěli jsme se vyhnout tradičním místům, která budou přeplněná lidmi. Vyrazili jsme do malé rodinné ZOO Chleby.

mapa ZOO Chleby
mapa ZOO Chleby

Malá rodinná ZOO

Na internetových stránkách se zdá ZOO jako malý rodinný podnik s několika zajímavými zvířaty. V provozu je od roku 1997 a jde o vůbec první nestátní ZOO, která po revoluci vznikla a je součástí EARAZA (Euroasijská regionální asociace zoologických zahrad a akvárií). Najdete zde Gibony, Dikobraze, Surikaty, Morčata, Nutrie, ale i Velbloudy, Klokany, nebo Alpaky. Třešničkou na dortu je Gepard štíhlý, který je ve výběhu doslova na dosah ruky a díky mřížím na něj otrlejší návštěvníci opravdu chmatali. Ovšem sahání není z logických důvodů dovolené – Gepard má zuby.

Velbloud
Velbloud

Krásná zvířata a ošklivá ZOO

Zoo je rozdělená na dvě části – novou a starou. Pro přesun mezi částmi je potřeba přejít parkoviště a silnici. Aktuálně na ní navíc probíhají nějaké výkopové práce a s kočárkem jde o opravdovou lahůdku.

Obě části ZOO jsou v ceně jednoho vstupného. Nová část, která je na bývalém poli, je zatím docela prázdná. Na relativně velké ploše novější části najdete prodejnu suvenýrů a občerstvení, krásné dětské hřiště a výběh Velbloudů. Kolem cesty po trávě volně pobíhají Perličky. Na celé ploše není jediný strom, ani kousek stínu. V parních letních dnech totální výheň.

dětské hřiště
dětské hřiště

Stará část je pravý opak té nové. Jako by ani obě části k sobě nepatřily. Působí stísněně, neupraveně. Jeden výběh nový a hezký, další tři poskládané z toho, co provozovatel našel na zahradě za barákem.  ostatně celá stará část ZOO Chleby vypadá (a v podstatě i opravdu je) jako byste si doma na zahradu plácli klece a ohrádky a naplnili je zvířaty. Výběhy jsou malé, takže je na zvířata krásně vidět, ovšem jejich pohodlí to jistě neprospívá. Náš syn obdivoval bažanty, kterých je tu hned několik druhů a výlet si celkově docela užil. Vrcholem naší návštěvy ve starší polovině byl ten nejstudenější párek v rohlíku co jsme kdy jedli, za 25 Kč.

ZOO Chleby stará část
ZOO Chleby stará část

Za hodně peněz málo muziky

Nečekejte procházku na celý den. ZOO vám zabere cca 2 hodinky pro obě části, pokud se nezdržíte na dětském hřišti. Vstupné činí 100 Kč za dospělého, 70 Kč dítě a 40 Kč jsme platili za parkoviště. Tedy s jedním dítětem výlet za 310 Kč, což podle našeho názoru neodpovídá tomu, co areál nabízí. Nápad malé rodinné ZOO se nám moc líbí, ale celkový dojem hodně kazí součet nepovedených drobností.

Azbuka
Azbuka na každém rohu

U vstupu do obou částí jsme narazili na návštěvníky, kteří se díky tvrdohlavým turniketům nemohli dostat do ZOO. Po celé staré části jsou libovolně umístěné staré cedulky a nápisy z dob komunismu v Azbuce. Tolik Azbuky pohromadě jsem snad nikde neviděl. Pravda, většina návštěvníků si nejspíš „výzdoby“ nevšímala, ovšem nápis „výdej jízdenek“ nad automatem se vstupenkami opravdu vtipný není. Hodně lidí bylo celkem bezradných. Personál ZOO není oblečením nijak odlišený, takže když na dívenku s morčetem v ruce začala pokřikovat starší paní v zástěře, že to se nesmí a proto jsou tam ty prkna, aby tam nechodila, všichni jsme byli překvapení. Výběhy větších zvířat jsou opatřené elektrickým ohradníkem tak nešikovně, že jsem sám byl svědkem toho, jak u velbloudů malá holčička oběma rukama drát chytila a s brekem (bez úrazu) ji pak rodiče odnášeli pryč…

ZOO Chleby Perličky
ZOO Chleby Perličky

zázemí pro návštěvníky je v nové části ZOO bez problémů. V té staré najdete jeden stánek s občerstvením (ano zde studený párek v rohlíku) a toalety tvořené čtyřmi „festivalovými“ kadibudkami pro otrlé.

Orel za pletivem
Orel za pletivem

Co se v ZOO Chleby nesmí

V dnešní době, kdy se v podstatě všechny ZOO v ČR otevírají návštěvníkům a nijak přísně je neomezují, se po přečtení návštěvního řádu a množství zakazujících cedulek přímo v ZOO ještě teď divím, kolik lidí jsme tam potkali. Když shrneme zákazy uvedené na internetu a cedulkách v areálu, dejte si pozor na tento seznam, protože zde nesmíte:

 • navštívit ZOO se psem, nebo jiným zvířetem
 • na lavičkách v blízkosti občerstvení je zákaz konzumovat vlastní jídlo
 • zákaz sahat na sklo výběhů je zdůrazněn u každého (umatlaného) skla
 • nesmíte zde jezdit na kole, bruslích atd…
 • musíte poslouchat příkazů pracovníků ZOO (pokud je poznáte)
 • na internetových stránkách je jasně uvedeno, abyste netelefonovali ohledně otevírací doby, protože se jim tyto hovory často „nehodí“

Navíc si na stránkách ZOO Chleby u otevírací doby přečtete například tuto informaci:

„Jedna paní např. napsala, že si otvírací dobu důkladně prostudovala, ale že tam chybí Velikonoce… Nechybí – Velikonoční pondělí je v dubnu a je to svátek, čili otevřeno je od 8.00 do 18.00“

Pěkně hned v úvodu ukázat návštěvníkovi, že nemá mít hloupé otázky, jako „jedna paní“, která si dovolila napsat dotaz na otevírací dobu o Velikonocích.

Surikata s míchačkou
Surikata s míchačkou

Kudy do ZOO Chleby

Zoologickou zahrádku najdete v obci Chleby, ve Středočeském kraji, nedaleko Nymburka. Kliknutím SEM získáte lepší představu o trase autem. Mapka zde:

 [codepeople-post-map]

Stručný souhrn

 • zvířata: 5/10
 • prostředí: 5/10
 • místo: obec Chleby
 • určeno: pro kluky, i pro holky
 • velké dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami atd.
 • kočárek nezapomeňte doma
 • vstupné 100 Kč dospělý, 70 Kč dítě (větší než pult na pokladně) 40kč parkoviště
 • výlet na 2 – 3 hodiny
 • toalety – ano,  plastové „kadibudky“
 • občerstvení – studené párky v rohlíku, klobásy, pivo, limo
 • otevřeno celoročně. V letní sezoně od 9:00 do 18:00
 • v nové části pozor na slunce

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru