Senzorické hry aneb nechme naše děti rozvíjet

5/5 - (1 vote)

O letních prázdninách, když jsou školky a školy zavřené a některé dny nás místo očekávaných slunečních paprsků překvapí déšť, může být těžké nabídnout našemu dítěti nějakou smysluplnou činnost.

Jistě, nejjednodušší možností je buď ratolest posadit před televizi s pohádkami, anebo ji nechat napospas jeho vlastním nápadům, jak se zabavit.

Pokud vám však záleží na tom, aby dítětem vykonávaná aktivita měla i nějaký přesah a podílela se na rozvoji vašeho potomka, můžete zkusit různé senzorické hry.

Co je to senzorická hra?

Není se čeho bát. Název vám může znít poněkud zvláštně, ale v důsledku jde o velice jednoduché aktivity, při kterých dítě zapojuje různě své smysly – hmat, sluch, zrak, čich, chuť, pohyb nebo rovnováhu těla. Tyto hry jsou pro vývoj malého človíčka velice prospěšné; podporují jemnou i hrubou motoriku, manuální zručnost, kreativitu, trénují paměť, rozvíjí jazykové dovednosti a dokonce mohou mít i terapeutický účinek při stavech úzkosti či napětí.

Jejich nesporná výhoda je, že velkou spoustu komponentů, které se pro senzorické hry dají použít, nemusíte kupovat, protože je již máte k dispozici doma!

O jakých věcech je řeč? Fantazii se meze nekladou. Hojně můžete využít například různé druhy luštěnin, suché těstoviny, plastelínu, kamínky, mince, obaly od vajíček, různé kousky šňůrek, papírové čtvrtky, psací potřeby a podobně.

Senzorické hry – pár tipů

Vytvořit senzorickou hru není vůbec těžké. Po následujících několika tipech vás samotné jistě napadne hromada dalších, které svému dítěti můžete nabídnout a zpříjemnit mu tak volný čas. 

Boxík radosti 

Velmi oblíbená aktivita u batolat a dětí školkového věku. Stačí vám pár věcí: nižší plastový box ideálně obdélníkového tvaru, dále něco sypkého – může to být třeba písek, ale klidně i ovesné vločky nebo rýže, a nakonec volitelné předměty dle preferencí dítěte, například různé odměrky, lopatky, lžičky, nádobky či třeba malý plastový bagr, umělohmotná zvířátka a podobně. 

Princip spočívá v tom, že do boxíku vysypeme náš „stavební materiál“, přidáme vybrané pomůcky a necháme dítě tvořit. Dítě se snaží různými lžičkami, odměrkami či rovnou hračkou bagru přesypávat materiál do mističek či jiných nádob a skvěle si tak trénuje jemnou motoriku a úchop prsty. 

Je třeba počítat s tím, že při podobných hrách dítě pravděpodobně vyprodukuje trochu nepořádku. Ten ke šťastným chvilkám při hře ale patří, tak za něj svou ratolest nekárejte. Můžete jej pak uklidit společnými silami a senzorická hra tak dostane další přidanou hodnotu! 

Tip: místo sypkého materiálu lze použít i vlažnou vodu. Do té vsypte třeba fazole a nechte je dítě lovit lžící či odměrkou. 

Třídím, třídíš, třídíme

Užitečnou aktivitou pro rozvoj jemné motoriky i logiky je třídění. 

Zde vám postačí několik mističek a třeba barevné těstoviny, korálky různých velikostí a barev, nebo třeba mince různé hodnoty. 

Nechte dítě třídit předměty dle kategorií, uvidíte, že jej to bude bavit! 

Tvoření živých obrázků dle šablony

Další tip spočívá v tom, že na papírovou čtvrtku namalujete nějaký vzor (úměrný věku a schopnostem dítěte). 

Venku nasbírejte dostatek drobných oblázků, případně použijte třeba fazole. 

Nechte dítě, aby dle namalovaného vzoru vytvořilo z kamínků či fazolí jeho kopii tak, že bude svůj materiál pokládat jeden vedle druhého na namalované linky, až vytvoří kopii vámi namalovaného obrázku. Pro mladší děti stačí namalovat třeba jednoduchou spirálu, pro ty starší můžete vyzkoušet složitější motivy. 

Zkameněliny v plastelíně

Tato jednoduchá aktivita může být zábavná a vzrušující. Stačí vám k ní pro každého účastníka větší kus plastelíny, ze kterého si vyválíte nízký a plochý bochánek. Následně pak do něj obtiskáváte nejrůznější předměty – zajímavě vypadá třeba hřeben, klíče nebo třeba drobné mušle z dovolené. Fantazie se meze nekladou. 

Využijte i plata od vajíček 

Máte-li k dispozici plata od vajíček, můžete je též použít jako nástroj pro senzorickou hru. Dejte dítěti do misky bokem několik nevyloupaných vlašských ořechů a do ruky kleště na grilování či třeba polévkovou lžíci. Úkolem je po jednom dostat všechny oříšky do jednotlivých důlků plata. 

Barevná krabice s kolíčky

Pro tuto hru budete potřebovat papírovou krabici, jejíž každou stěnu je potřeba buď nabarvit, nebo polepit barevným papírem. Když máme hotovo, smícháme kolíčky vybraných barev (dle těch použitých na stěny krabice) na hromádku a necháme dítě je postupně připínat na krabici právě dle námi vybraných barviček. 

Provlékání tkaničky dle pořadí číslic

Z tvrdého kusu kartonu vystřihneme libovolný tvar a následně do něj ještě uděláme několik otvorů tak, aby se jimi dala pohodlně provléci tkanička. Počet otvorů volíme dle toho, do kolika umí náš potomek napočítat. Poté k otvorům náhodně nadepisujeme číslovky, například jedna až deset. Když máme hotovo, najdeme dlouhou tkaničku a na její konec přivážeme třeba veliký korálek, tak, aby se nám tkanička při samotné hře nevyvlekla. Pak již necháme dítě provlékat tkaničku postupně do všech očíslovaných otvorů dle pořadí číslic. 

Tak co, vyzkoušíte některou ze senzorických her s vašimi dětmi? Možná budete překvapeni, kolik zábavy si společně užijete, tak směle do toho!

Mohlo by vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru