Hledáte hezké pohádky o kočičkách? Vyzkoušejte knížku Koťátka kočičky Ťapičky od autorky Markéty Harasimové. Čekají na vás hravé, veselé i dobrodružné příběhy s milými ilustracemi od Barbory Kubátové. Bude se líbit hlavně mladším školním dětem, kteří si v ní později budou moci díky většímu písmu samy číst, pozornost ale udrží i děti od tří let.
Zažívejte dobrodružství s koťaty
Ačkoli tato knížka velmi volně navazuje na předchozí knížku autorky Z deníku kočičky Ťapičky, není nutné ji předtím znát. Nám se dostala do rukou jako první právě ta koťátková. Co vás v ní čeká? S koťátky je veliká legrace, ale jako každé děti se i ony musí učit správnému chování, překonávat svůj strach a naučit se spolupracovat.
Vyprávění kočičky Ťapičky vás zavede do kočičí rodinky. Ťapička vám představí svá koťátka a bude vám vyprávět, jak jim pomáhala poznávat svět. Dozvíte se například, jak si Pacík, Bublinka a Miki překonávali svůj strach, a jak zvládli šplhání na strom. Nebo jak se Pacík bál vysavače, a jak mu ostatní kočičky pomohly strach překonat. Bublinka vám zase ukáže, že není důležité, jak kdo vypadá, a že se máte mít rádi takoví, jací jste. A s nedočkavým Mikim poznáte, že trpělivost se vyplácí. Skvělé je, že všechny příběhy mají dobrý konec a ke všem na vás čekají bohaté ilustrace.
Ponaučení a motivy k zamyšlení
Každá pohádka má v úvodu kraťoučké ponaučení, takové poselství, které je podtrženo příběhem. Navzdory tomu knížka nepůsobí nijak mravokárně, všechno je předkládáno milou a nenásilnou formou. Pokud s dětmi rádi u čtení komunikujete a společně přemýšlíte, jistě budou tato ponaučení dobrým námětem. Pokud jste společné povídání a zamýšlení ještě nezkusili, určitě do toho jděte. Je to skvělý způsob, jak se dozvědět, co se odehrává v nitru vašeho děťátka. Také se hodí si společně některá slova dovysvětlit, čímž dětem náramně obohatíte slovní zásobu.
Kočičky dávají dětem správný vzor, jak se k sobě vzájemně chovat. Navzdory tomu jsou pořád kočkami a chovají se podle toho. Rády si hrají, vzájemně se mazlí hlavičkami a jsou přirozeně zvědavé. Děti se tedy naučí také něco málo z kočičího chování. To se hodí, pokud máte doma kočku a potřebujete děti naučit, jak číst v jejím chování. Dokonce tu na vás čeká úkol k zamyšlení, co mají kočičky k jídlu nejraději, a co naopak jim vůbec nechutná.
Před spaním i pro volný čas
Jednotlivé příběhy jsou rozdělené do kapitol. Některé jsou kratší, jiné o trochu delší, ale není to žádná strašná délka, kterou by unavený rodič večer nezvládl přečíst. Knížka nabízí kromě motivů k zamyšlení také aktivity jako hledání rozdílů, křížovku a jednoduchý návod, jak snadno namalovat kočičí, psí nebo myší hlavu. Malí malíři budou nadšení a určitě dostanou chuť si něco z toho vyzkoušet. Podle předlohy se totiž dobře maluje i čtenářům, kterým jsou pouhé čtyři roky.
Pokračování kočičky Ťapičky?
Až se dočtete nakonec, pravděpodobně si malí posluchači poručí začít znovu od začátku. Možná se v budoucnu dočkají pokračování, protože kočička Ťapička se v poslední krátké kapitole loučí s tím, že nám bude o dalších dobrodružstvích svých koťátek zase někdy vyprávět. Jestli ale chcete další příběhy, vraťte se k první knížce Z deníku kočičky Ťapičky, která se odehrává ještě dříve, než měla koťátka, a kde se dozvíte, jak přišla Ťapička do nového domova. Pokud jste ji, samozřejmě, už nečetli. Pak se budete muset poohlédnout po jiných pohádkách, kde hrají hlavní roli kočičky.
Packy pac!
Takto se s vámi kočička Ťapička na konci každé kapitoly rozloučí. Dětem to připomíná „dobrou noc“ v kočičí řeči a doslova toto slovní spojení milují! A to tak, že dokonce mnohdy chtějí vědět, kde přesně je v knize v textu napsané. Takže až uložíte děti do postýlek, přečtěte jim kočičí pohádku, dejte si pusu, zhasněte světlo a packy pac!