4mation desková hra

5/5 - (1 vote)

Máte rádi piškvorky? Pak vás hra 4mation bude bavit. Malá a skladná hra vyžaduje logické myšlení a trochu zručnosti. Umíte myslet krok dopředu? Nebo dokážete předpovídat, jaký tah váš protihráč zahraje? Pokud ano, pak si 4mation opravdu užijete.

Pro koho je 4mation určené?

Tato hra stejně jako piškvorky je pouze pro dva hráče. Na krabici najdete, že tito hráči by měli mít minimálně 6 let, ale záleží na tom, kdo je jejich protihráč, protože šestileté dítě bude mít pravděpodobně problém porazit dospělého člověka. Ovšem kolik šestiletých dětí dokáže samo proti sobě hrát piškvorky? Každopádně se nemusíte bát dát tuto hru šestiletým nebo dokonce i šikovným pětiletým dětem, protože rozvíjí logické myšlení a jistým způsobem i jemnou motoriku, což se bude hodit každému dítěti.

Co se skrývá v krabici

Když otevřete krabici, najdete tam pravidla, herní plán, který je součástí krabice a kostky ve dvou barvách. Herní plán je pouze plastová síť, do které se vkládají kostky a funguje úplně stejně jako čtverečkovaný papír. Co se týče kostek, jsou graficky velmi pěkně provedené. Jsou velmi pevné a lesklé. Pravda je, že vám někdy díky hladkému povrchu mohou vyklouznout z ruky, ale na to si po několika hrách zvyknete.

Jeden hráč dostane sadu modrých kostek a druhý růžových. Pravda je, že je to trochu genderově nevyvážené, protože kdyby si chtěli zahrát třeba dva chlapci nebo muži, tak pravděpodobně ani jeden z nich nesáhne po růžové barvě, ale to je maličkost.

piatnik 4mation desková hra

Nejsou to obyčejné piškvorky

Přestože tato hra na první pohled vypadá jako piškvorky, není úplně stejná. Princip hry je velmi podobný. Cílem je získat řadu čtyř kostek, která může jít jakýkoliv směrem, takže i diagonálně. Ten, komu se to povede dříve, vyhrává. Jestliže chcete vyhrát, pak musíte svému soupeři zamezit v tom, aby mohl vytvořit řadu čtyř kostek.

Do této doby jsou pravidla téměř stejná jako u piškvorek. Ovšem to, co 4mation odlišuje od piškvorek je to, že svou kostku nemůžete umístit úplně kdekoliv. Podmínkou je, že kostka, kterou umístíte, musí sousedit s tou, kterou váš protihráč umístil jako poslední. Možná se vám to nyní zdá úplně banální a říkáte si, že to přece hru nemůže nijak změnit, ovšem ve skutečnosti právě tohle pravidlo dělá 4mation zajímavější.

Není kudy kam

Zatímco když u piškvorek vidíte, že protihráči chybí poslední křížek nebo kolečko k vítězství, můžete mu vždy zamezit, kdežto u 4mation někdy vidíte, že ten druhý zvítězí a nemůžete s tím nic udělat, protože vy můžete svou kostku umístit jen vedle té jeho a tím ne vždy zamezíte jeho vítězství. Naopak mnohdy dochází k tomu, že vy pomůžete tomu druhému zvítězit.

V čem je 4mation lepší než piškvorky?

Hra 4mation má hned několik důvodů, proč je lepší než piškvorky. Jednou z nich je to, že jsou ekologičtější než piškvorky, neboť k nim potřebujete vždy čistý čtverečkovaný papír, kdežto v této hře vám ho nahradí krabice, která se používá opakovaně. Někdo může namítat, že piškvorky se dají hrát kdykoliv a kdekoliv, protože k nim potřebujeme jen papír a tužku, ale tato hra není příliš velká, určitě se vejde do batůžku dítěte, takže si jí také můžete vzít s sebou kamkoliv.

Navíc umisťováním kostek si procvičujete jemnou motoriku, což je vždy k užitku. Ovšem největším přínosem této hry je nové pravidlo, že musíte kostku umístit vedle poslední umístěné kostky. I když se to na první pohled nemusí zdát nic převratného, opak je pravdou. I taková maličkost dokáže výrazně ovlivnit celou hru.

Piškvorky jsou taková klasika, kterou zná snad každý. Pokud je znáte a rádi si je zahrajete, pak byste rozhodně měli vyzkoušet i hru 4mation, která je ještě zajímavější než piškvorky. Jestliže chcete vyhrát, musíte přemýšlet trochu jinak.

piatnik 4mation desková hra

4mation v kostce

  • Cena od 253 kč
  • Minimální věk: 6
  • Jazyk pravidel: český, německý, francouzský, španělský, slovenský, maďarský, polský
  • Minimální počet hráčů: 2
  • Maximální počet hráčů: 2
  • Herní doba: do 10 minut
  • Rok vydání: 2021
  • Autor: Melanie Haumer

Mohlo by vás zajímat

Štítky:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru