PAN SOVA – Jedinečné první čtení

5/5 - (1 vote)

Knížka z edice První čtení s názvem Pan Sova potěší a pobaví čtenáře všeho věku. Napsal ji Arnold Lobel, americký spisovatel a ilustrátor. Ačkoli jsou od něj známější knížky s žabími hrdiny Kvakem a Žbluňkem, Pan Sova je takový milý trouba, že byste si ho rozhodně neměli nechat ujít. Už jen kvůli nádherným ilustracím, které si pan Lobel vytvářel sám.

Příhody milého truhlíka pana Sovy

Knížka obsahuje 5 krátkých pohádkových příběhů, ve kterých pan Sova zažívá různé příhody. Vlastně se mu stávají dost obyčejné věci, ale pan Sova je dokáže pochopit po svém. Z toho vznikají veselé situace, jejichž průběh vás rozesměje a rozuzlení vás překvapí.

Věková kategorie

Tuto knížku můžete předčítat dětem už od tří až čtyř let věku. Příběhy jsou krátké, takže se nemusíte obávat, že se publikum v postýlce začne nudit. Druhá věková kategorie, kterou si knížka získá, jsou malí školáci, kteří se učí číst. Pan Sova patří do edice První čtení. Velká písmena usnadňují dětem čtení. Snadno s nimi doma potrénujete čtení, ti pokročilejší si knížku mohou číst už sami. A poslední věková kategorie, které se knížka bude líbit, jsou dospělí. I mezi nimi má pan Sova své příznivce.

Na jaké příběhy se můžete těšit?

Pět jednoduchých příběhů vás seznámí s neobyčejně obyčejným životem pana Sovy. Hned v prvním na pana Sovu čeká návštěva. Kdo to ťukal na dveře pana Sovy pozdě večer? No přece Zima. A jak to asi může dopadnout, když si pustíte zimu do domu?

V dalším příběhu vás pan Sova naučí, jak si uvařit slzičkový čaj. Tato pohádka může někomu připadat smutná, ale pan Sova je takový milý truhlík, že se nad tím nejde nepousmát. Myslet na zlomenou tužku a slzet si do konvice, to zvládne jen pan Sova. Ale umí si říct dost, když je konvice plná a užívat si slzičkový čaj zase s úsměvem.

U příběhu Divné boule se budete vy i děti řehtat smíchy. Hlavně nad tím, jak si to pan Sova s divnými boulemi, které se mu objevily pod peřinou, nakonec vyřídí. Stejný kopec smíchu vás čeká v pohádce, kde se pan Sova snaží být nahoře i dole zároveň. Jak toho dosáhnout je věc zapeklitá, ale to by nebyl pan Sova, aby to nakonec nějak nevyřešil.

Poslední příběh je také veselý a hlavně moc milý. Všimněte si schválně někdy, jestli vás měsíček na nebi také všude tak pronásleduje. Pana Sovu dovedl až domů a svítil mu také do okna, když spokojeně a šťastný usínal.

pan Sova prvni cteni Arnold Lobel ukazka

Další tipy od autora

Podobnou knížku, jako je pan Sova, budete hledat těžko. Přesto pokud byste chtěli zůstat u Lobelových knih, určitě nepřehlédněte příhody dvou žabáků Kvaka a Žbluňka. Staly se známějšími, než pan Sova, a patří také k velmi oblíbeným dětským knihám vhodných pro první čtení. Knížkám Kvaka a Žbluňka dejte šanci i v případě, že vám pan Sova třeba nesedl. Jsou to rozdílné knížky a je více než pravděpodobné, že se vám právě žabáci zalíbí. Mezi další Lobelovy knížky pro První čtení patří Myška a pohádková polévka, Strýček slon nebo Prasátko na útěku. Všechny knížky mají Lobelův osobitý vypravěčský styl a jsou dětsky milé. 

Závěrem: Netradiční knížka, která stojí za zkoušku

Knížka pana Sovy je rozhodně netradiční svým pojetím a diametrálně odlišnými reakcemi. Jeden tábor čtenářů knížku miluje, druhému připadá nepochopitelná a hloupá. Názor si nakonec uděláte sami, až si knížku přečtete. Dětem se ale líbí. Možná v tom dokážou vidět ještě něco víc pod povrchem, než my dospělí. A tak to má být. Jak by asi hodnotil tuto knížku sám pan Sova? Jistě by se s ní posadil do svého křesla ke krbu, smál se a říkal by si: „Teda, ten pan Sova, to je ale moula. Stejně se mi líbí. Byl by to jistě dobrý přítel, když kamarádí s měsíčkem stejně jako já.“

Pan Sova v kostce

  • cena od 144 kč
  • Nakladatel: Albatros
  • ISBN: 978-80-00-05924-2
  • Počet stránek: 72 česky
  • Rozměr: 16,8 × 20 cm

Mohlo by vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru