Cottbus (Chotěbuz) – tip na výlet v Německu

5/5 - (2 votes)

Cottbus (Chotěbuz či také Kottbus) je německé město nacházející se ve spolkové zemi Braniborsko. Leží na řece Sprévě, téměř 100 km na jihovýchod od Berlína. Nejstarší zmínky o něm pocházejí z roku 1156, zakresleno do mapy bylo však až na začátku 13. století. Najdeme v něm kostely ze 14. a 15. století a zbytky starých opevnění. Vyrábí se zde textil, potraviny a elektronika. Sídlí v něm Brandenburgská technická univerzita založená v roce 1991. V neposlední řadě se město pyšní krásnými parky a každý rok pořádá národní zahradnickou show.

Historie Cottbus

Cottbus má více než 100 tisíc obyvatel, což z něj dělá druhé nejlidnatější město Braniborska, jehož historie sahá dokonce až do 10. století, kdy Srbové vybudovali hradiště na písčitém ostrově na řece Sprévě. Ve 13. století do města přišli němečtí osadníci, kteří zde dále žili s Lužickými Srby (lužickosrbský název města je Chósébuz). Cottbus byl a stále je textilním městem, v roce 1501 mu dokonce bylo uděleno privilegium na pořádání trhu s vlnou. Bohužel po třicetileté válce město čekal úpadek, v podobě požárů a moru.

Město se opravdu vzpamatovalo po ekonomické stránce začátkem 18. století, kdy do něj přivezli francouzští protestanti nové zboží, například tabák či punčochy. Cottbus byl historicky součástí markrabství Braniborského a v roce 1701 se stalo součástí pruského království. V nedávnější minulosti bylo od roku 1949 do znovusjednocení Německa roku 1990 součástí Německé demokratické republiky (NDR).

Památky a zajímavosti

Staatstheater Cottbus

Secesní Staatstheater Cottbus bylo postavené berlínským architektem Bernhardem Sehringem v roce 1908. Divadlo dostalo nezaměnitelný charakter, mísí se zde architektura s ruční prací, malířstvím a sochařským uměním. Dostavěné po pouhých 16měsících bylo otevřeno Lessingovou hrou Minna von Barnhelm.

Během druhé světové války sloužilo jako sklad munice, naštěstí se nestala žádná nehoda, která by jej jakkoliv poškodila. V roce 1992 bylo divadlo jmenováno státním divadlem, jediným ve spolkovém Braniborsku. V tomto roce také převzal jeho vedení Christoph Schroth, jeden z nejváženějších režisérů divadla v tehdejší NDR a zůstal ve funkci jeho ředitele až do roku 2003.

Staatstheater Cottbus

Mapa Staatstheater Cottbus

Altmarkt

Náměstí Altmarkt bývalo jedním z nejdůležitějších obchodních center v regionu. Původně bylo zastavěno hrázděnými domy, dnes zde stojí měšťanské domy ve stylu saského baroka a klasicistní okapové domy pocházející z 18. a 19. století. Ozdobou náměstí je tržní kašna ve tvaru osmiúhelníku postavená roku 1991.

Byla postavena ve stylu předchozí, historické kašny, jež odrážela staré Chotěbuzské řemeslo s pískovcovými reliéfy. Stovky let se náměstí jmenovalo jen Tržiště, po postavení Nové radnice na Neumarktu bylo přejmenováno v roce 1937 na Altmarkt. V muzeu je zde také dochována kompletní lékárna z období kolem roku 1830.

Altmarkt

Planetárium Jurije Gagarina

Jeho architektem byl Gerhart Muller, název pochází ze jména prvního sovětského astronauta Jurije Gagarina. V době výstavby ale chyběly stavební materiály a dostatečně zkušení stavaři, kteří by se pustili do práce.

Postavili jej učni městského stavebního podniku s pomocí například studentů technické školy stavební, jež byli pověřeni zděním vnitřního a vnějšího prstence kopule. Podíleli se i učitelé. Planetárium bylo otevřeno v roce 1974 a zrekonstruováno v roce 2013. Budova je nyní bezbariérová.

Planetarium Cottbus Jurije Gagarina

Mapa Planetárium Jurije Gagarina

Branitz park

Místo parku bývala pustá písečná poušť, dokud jí 60letý Hermann princ z Puckler-Muskau nepřetvořil v anglický krajinářský park, který sám označil za mistrovské dílo.

Park vznikal od roku 1846, poté co Hermann musel prodat své panství v Muskau. Unikátní jsou dvě pyramidy, jež odkazují na jeho cesty do Orientu v letech 1834 až 1840. Nejsou však postavené z kamene, ale ze zeminy a osázené zelení.

Branitz park
**Foto: SFPM / Andreas Franke**

Mapa Branitz park

Cottbus počasí

COTTBUS WEATHER

Další tipy na výlety

Kam vyrazit s dětmi v Berouně

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru