Jak oživit jídelníček malých dětí?

5/5 - (2 votes)

Každému rodiči se určitě stalo, že jim zkrátka a dobře při stravování jejich ratolestí došla inspirace. Stále dokola ta samá jídla, která postupem času začalo dítě odmítat, jelikož se jich jednoduše přejedlo. Jak na tohle vyzrát? Jak jídelníček obohatit a zpestřit? V tomto článku se vás pokusíme inspirovat k malé, ale chutné změně jídelníčku vašich nejmenších.

(Ne)obyčejný jogurt

Mléčné výrobky jsou jedním ze základních pilířů dětské výživy. Jsou zdraví prospěšné a je třeba je do jídelníčku zařadit. Jak ale obyčejný jogurt povýšit na neobyčejný, aniž bychom byli nuceni sáhnout po uměle slazeném?

Lyofilizované ovoce

O tomto pojmu jste již určitě slyšeli. Jedná se o ovoce, které je sušené mrazem. Nemusíte se bát – ovoce nestudí, ale báječně křupe. Velkou výhodou tohoto typu zpracování potravin je to, že při lyofilizaci ovoce neztrácí na svých vitamínech a minerálech. Menší druhy ovoce můžete v rukou jednoduše rozdrtit, například maliny. Větší typy, například meruňky či švestky je možné nakrájet na malé kousíčky a voilá, chutná a zdravá svačinka je na světě.

Drcené sušenky

Další příjemnou změnou pro vaše dítě může být i sušenka, kterou do jogurtu lehce nadrtíte. Z nepořádku nemusíte mít strach – stačí požadované množství sušenek vložit do sáčku a následně válečkem na těsto sušenky rozdrtíte. Je čistě na vašich preferencích, které sušenky či krekry k tomuto použijete – výsledek bude ale rozhodně stát za to.

Muffiny bez cukru

Když se řekne muffin, člověk si hned představí lákavé čokoládové dezerty. Tak to ale být vůbec nemusí. Dnes vám dáme pár tipů, jak si takové muffiny připravit, či případně čím cukr v muffinech nahradit.

Ovoce místo cukru

Že je ovoce sladké, to víme všichni. Proč jím ale cukr úplně nenahradit? Zkuste v klasickém receptu na muffiny zaměnit cukr například za ovocnou přesnídávku či banán a místo čokoládových kousků vložte například rozinky. 

Muffiny na slano?

Že to zní zvláštně? Povolte uzdu představivosti a nechte se inspirovat. Muffiny na slano jsou nachystané raz dva a určitě se po nich jen zapráší. K přípravě potřebujete oblíbenou zeleninu – například rajčátka, papriku, hrášek či kukuřici, dále vajíčka a třeba také sýr. Stačí, když zeleninu nakrájíte na kousky, nasypete do formy na muffiny, zalijete rozšlehaným vajíčkem a nahoru posypete strouhaným sýrem, například parmazánem nebo cheddarem. A šup do trouby.

Nudná kaše? Vtipná kaše!

Instantní kaše je známá všem rodičům. Taktéž jsou známé i různé druhy – mléčné, nemléčné, ovesné, kukuřičné… A mohli bychom pokračovat dál. Mnoho těchto kašiček má různé příchutě a některé jsou dokonce i tak dobré, že si pochutná i dospělý. Dětem se ale velmi rychle “okoukají” a začnou je odmítat. Přitom vylepšit nudnou kaši je tak jednoduché.

A zase to ovoce!

O ovoci byla řeč už výše. Tehdy jsme zmiňovali ovoce lyofilizované. To se dá použít i nyní. Zkuste ale do kašičky nastrouhat trošku čerstvého jablíčka, nakrájet banán či jahůdky. Nemusíte se bát ani ovoce mraženého. Když není sezóna, je mražené ovoce skvělým pomocníkem.

Ořechová másla

Pokud máte děti větší, můžete si pohrát s ořechovými másly. Stačí jedna lžička ořechového máslíčka a kaše nabere úplně jiný rozměr. 

Skořice

Obyčejná skořice dokáže udělat spoustu parády. Zkuste přimíchat trošku skořice do obyčejné kaše a uvidíte, jak bude vašemu dítěti chutnat.

Mohlo by vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru