Pozvánka do ZOO Jihlava

Rate this post

Pokud si lámete hlavu, jak zpestřit dětem letní prázdniny, pak vás určitě napadne: „Co třeba vyrazit do zoo?“

Zoo je skvělá volba pro malé i velké. Jednodenní pobyt mezi tvory z různých koutů planety, třeba právě v Jihlavě, zanechá vzpomínku nejen v dětských myslích, ale zaručeně potěší i dospělé milovníky zvířat.

Kam vás zveme? Do Zoo Jihlava

Jihlavu na mapě přehlédnete jen velmi obtížně. Toto starobylé město, jehož historie sahá až na počátek 13. století není domovem pouze pro 50 tisíc lidských obyvatel, svůj domov tu vedle nich má také více než 1000 dalších živočichů, o které se vzorně starají v místní zoo.

Jihlavská zoo patří mezi ty menší. Její rozloha je pouhých 9 hektarů, to ovšem nebrání tomu, aby patřila k těm nejvyhledávanějším. Návštěvníky vítá již řadu let. Její výstavba byla schválena v roce 1957 a od té doby se tu vystřídala celá řada druhů zvířat. Některé z nich jako třeba hrošíka liberijského můžete obdivovat v zoo dodnes, ale lev, mandril a vlk hřivnatý tu bohužel už nepřebývají.

Výjimečná zoo

Zoo pěti kontinentů, tak se také někdy této zoo říká. Není tomu jen tak, zoo je skutečně členěna přibližně podle glóbu. Chybí tu jen polární oblasti. Přidejte se k nám na malou cestu kolem světa a poznejte domovinu jednotlivých druhů.

Na farmě tu najdete malý kousek Austrálie s klokany i pestrobarevnými papoušky, v africké savaně na vás čekají zvídavé surikaty, elegantní žirafy, pruhované zebry a z blízka si můžete prohlédnout malé psovité šelmy, fenky. V zoo se jim asi líbí, protože o mladé přírůstky tu nemají nouzi.

Kdo si potrpí na divoké kočky, pak určitě nebude zklamaný. Najdete je nejen v Domě koček, který je jednou z nejstarších dominant zoo, ale také v jiných koutech zoo. Těšit se můžete na irbise, rysa i malé tygry sumaterské, kterým se právě letos narodila mláďata.

V pralese i mezi kaktusy

V části zoo věnované Jižní Americe je k vidění hospodářské obydlí s morčátky, ale nechybí ani amazonská divočina. Lenochod se ve zdejším pavilonu prochází přímo nad vaší hlavou, zatímco vy můžete pozorovat lvíčky zlaté, jak se dělí o potravu z misky. Ve voliéře s ptáky určitě nepřehlédnete sytě rudé ptáky, ibise. Od doby, kdy byli šedými mláďaty se jim dostalo výrazné proměny.

Pokud si potřebujete trochu odpočinout, pak určitě navštivte místní kousek Asie. Japonská zahrada je oázou klidu plnou květin a stylových prvků, kterých je ostatně celá zoo plná. Celý areál je upraven tak, aby co nejvěrněji zprostředkoval atmosféru jednotlivých kontinentů.

Po načerpání vnitřní síly se určitě pokuste zdolat asijské hory. Těm tu jednoznačně vládne medvěd malajský. Je to sice malý, ale zato velmi obratný medvěd. Pro med dokáže i šplhat po kmenech stromů, takže se při jeho návštěvě rozhodně nebudete nudit.

Tropická výprava

Pro někoho může být tropický pavilon trochu strašidelný. Bodejť by ne, když tu žijí roztodivní hadi, krokodýli a nechybí ani pavouci a další havěť. Na druhou stranu jenom zde najdete tolik pestrých barev, že by byla škoda sem nezavítat.

Nově zbudovaný pavilon ukrývá vedle živočichů také řadu rostlin, těch, co známe doma z květináčů i těch, které jsou nám cizí. Zarostlý v pralese tu leží vrak zříceného letadla, které zabydleli bazilišci a nedaleko narazíte na pestré šípové žabky. To vše si můžete prohlédnout nejen z pevné půdy, ale také z výšky. K procházce vyzývá odvážné návštěvníky lávka houpající se téměř nad hlavami krokodýlů.

Zoo Jihlava

I naše příroda toho nabízí hodně

Zoo je plná dobrodružství pro všechny světoběžníky. Ukazuje ovšem nejen exotické krásy, ale i to, že mnoho zajímavých tvorů žije všude kolem nás. Na babiččině dvorečku na vás čekají králíci i méně obvyklé druhy domácího ptactva a sami tu můžete zkusit nakrmit ovce nebo kozy. Naši divokou přírodu přibližují lesní stezka, cesta stromů a stezka podél řeky Jihlávky pojmenovaná Plaší, ale naši.

Načerpáme síly

Abyste toto všechno mohli za jeden den zvládnout, potřebujete spoustu energie. V zoo je proto celkem pestrá síť občerstvení. Vybrat si můžete z teplých i studených jídel a nápojů, které si vychutnáte například v africkém nebo mexickém stylu. Zdarma si tu můžete doplnit pitnou vodu na osvěžení a nechybí samozřejmě ani čisté toalety.

Nejen zvířata

Pro vaše ratolesti je v zoo spousta aktivit. Zoo se snaží, aby se její malí návštěvníci nenudili, a tak tu vznikla řada tematických hřišť a chybět nemůže ani kontaktní zoo, kde se děti mohou s některými zvířaty setkat zblízka.

Kdykoliv během návštěvy můžete zavítat také do prodejny se suvenýry. K mání jsou trička, bločky a další předměty na památku. Za pozornost stojí také ilustrovaný průvodce, plný zajímavostí o některých obyvatelích zoo.

Kolik vybrat z prasátka?

Návštěva zoo může s rodinným rozpočtem zamávat, a proto není divu, že mnozí nad takovou návštěvou váhají. Vstupné pro dospělého člověka v sezóně tu stojí 110 Kč, ale studenti po předložení dokladu stejně jakož i děti do 15 let tu mají 50 Kč slevu.

Pokud do zoo přijedete autem, pak tu necháte ještě o 50 Kč více. Přesně tolik stojí parkovné, které se platí společně se vstupenkami u vstupu do zoo. Zde si můžete také zakoupit rovnou i plánek zahrady, abyste se v zoo lépe zorientovali.

Kam dál?

Věříme, že návštěva zoo vám zabere celý den, ale pokud by vás snad putování kolem světa omrzelo, můžete se zastavit ještě ve městě a projít si některou z naučných stezek mapujících jeho historii. Navštívit můžete podzemní labyrint, vyhlídkovou věž kostela svatého Jakuba Většího nebo vybít přebytečnou energii ve Vodním ráji.

Cesta do zoo Jihlava

Kontakt zoo Jihlava

Oficiální stránky: zoojihlava.cz

Email: info@zoojihlava.cz

Telefon: +420 565 596 999

Mohlo by vás zajímat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru