Krásná kniha Zpomal a pozoruj

5/5 - (3 votes)

Zabalte se do deky a dejte si šálek čaje. Je čas na jednu opravdu milou knihu s názvem Zpomal a pozoruj. Tak se pojďte nechat okouzlit.

Na přebalu knihy stojí: “Všude kolem nás příroda vytváří zázraky. Každý den, hodinu po hodině, se kouzelné proměny odehrávají přímo před tvýma očima. Není ale vždy snadné je vidět.” Kniha Zpomal a pozoruj byla vydána v roce 2020 a že se stala bestsellerem v oblasti dětské literatury. A není se čemu divit. V textu níže si ji představíme blíže.

O čem kniha vypráví?

Zpomal a pozoruj nám odvypráví 50 příběhů, které se odehrávají v přírodě. Jsou klidné, jednoduché i vzdělávací. Vypráví o procesech, které trvají pouhý okamžik, jako například západ slunce či beruška, která vzlétá a zase přistává na zem. Nebo jsou zde popisovány ty dlouhé, co trvají dny, týdny, jako například krtek, který si doplňuje své zásoby nebo pulec, ze kterého se postupně stává žába. Kniha nás také nabádá ke zpomalení a pozorování přírody. Však můžeme být překvapeni, co objevíme.

Pro koho je kniha vhodná?

Pro všechny. Myslím, že tohle je přesně ten typ knihy, kde si každý najde to své. Děti se tady dozvědí, jak se z housenky stane motýl, jak rostou houby či jak se koupou vrabčáci a dospělé potěší milý příběh, ilustrace a dozvědí se taky něco, co se k nim dosud nedostalo. Například, že závisí na okolní teplotě, jaký tvar vločka získá.

Pokud tedy hledáte zajímavý dárek pro rodinu s malým dítětem, čerstvého školáka či kamaráda snílka, doporučujeme pořídit tuto knihu. Jistě budete mít úspěch.

Jak je kniha členěná?

Co dvoustránka to nový příběh. V závěru pak najdete tip, jak dnes zpomalit a řadu zajímavých odkazů na další prozkoumávání přírody, zvířat a ochrany životního prostředí jak v českém jazyce, tak anglickém.

Kdo za knihou stojí?

Za tyto svěží příběhy vděčíme autorce Rachel Williams. Absolvovala studium literatury a poté se stala redaktorkou a vydavatelkou dětských knih. Je také autorkou úspěšných knih v oblasti přírodních věd a dobrodružství, včetně série Atlas dobrodružství a Hravá příroda. Nyní žije s rodinou v Londýně.

Krásné a kvalitní ilustrace knihy vytvořila Freya Hartas. Ilustrátorka a autorka knih pro děti žijící ve městě Bristol. V roce 2014 získala bakalářský titul v oboru ilustrace na Falmouth University.

A závěrem?

Příběhy o zakletých princeznách, monstrech či o Prasátku Peppa jsou skvělé, ale proč je nedoplnit o zázraky, co se odehrávají denně kolem nás a navíc se něco naučit? O zázraky, co má v rukou sama příroda? Tak pojďme na chvilku zpomalit a pozorovat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru