Naše hračky a knížky, které holčičkám pomáhají v učení barev

5/5 - (2 votes)

Učení barev se u nás stalo oříškem, který dlouho ne a ne rozlousknout. Ať jsem se snažila jakkoliv, při otázce, jakou barvu má tento žlutý balonek, odpověď byla jednou modrá, podruhé červená či hnědá a jen výjimečně barva, která odpovídala. Narazili jsme ale na několik knih a aktivit, které dceru velmi bavily a v poznávání barev pomohly velice nenásilnou formou. Ráda bych se o ně s vámi podělila. Pojďme na to.

Barvy – knížka + 10 skládaček puzzle

V Levných knihách se dá narazit na skutečné poklady a toto je jeden z nich. Menší krabička, ve které najdete malou knihu a puzzle. Každá strana knihy je věnovaná jedné barvě a vedle obrázků v dané barvě je zde i milá a snadno zapamatovatelná říkanka. Stejné ilustrace jsou i na dílcích puzzle, kdy mají děti za úkol k obrázku přiřadit správnou barvu (kaňku).

Ateliér v lese – papírové aktivity

Znáte Ateliér v lese? Jestli ne, doporučuji. Najdete zde papírové aktivity snad na jakékoli dětské téma chcete. A vše je tak roztomilé. Mají v prodeji ii sadu věnovanou barvám, ale i když nepořídíte přímo tu, velká řada sad na jiné téma se věnuje i rozdělení barev, počítání nebo písmenům.

Jedna sada v pdf stojí okolo 100 Kč, ale musíte počítat s tím, že je potřeba ještě vše barevně vytisknout a nechat zalaminovat, takže je potřeba zvážit, zdali se nakonec více nevyplatí varianta “polotovar”.

Kniha Barvy – Hervé Tullet

Francouzský autor Hervé Tullet tvoří velmi zajímavé a zábavné knihy. Já pro starší dceru pořídila knihu Barvy a velmi si čtení užíváme. Já předčítám instrukce a dcera plní. Nevím sice, jak velký vliv to mělo na učení barev, ale jako zpestření je to skvělé. Doporučuji.

Kniha Malé dítě se učí barvy

Leporelo a puzzle, které dítě vkládá na vyznačená místa. S těmito puzzle může dítě trénovat  jemnou motoriku a zároveň si procvičovat pojmenování předmětů a barev. Barvy jsou zde žlutá, modrá, červená a zelená. Vesele ilustrovaná knížka je určena nejmenším dětem.

Barevná písmena, čísla nebo kostky…

Zkrátka cokoliv máte doma se dá využít. U nás jsou oblíbená magnetický písmena z Lidlu, která jsou různobarevná, takže je vedle představování písmen a psaní textu můžete využít i k učení barev.

Domácí výrobky

Máte v sobě tvůrčího ducha a nějaké zbytky kartonových krabic? Možná zbytek neuvařených těstovin a potravinářské barvivo? Moje holčičky a já si tyto domácí výrobky opravdu užíváme. Jedna z našich oblíbených aktivit je vyříznout menší díry do kartonové krabice, každou z nich barevně označit a házet skrz ně třeba obarvené těstoviny nebo barevné kostky. Takto trénujeme nejenom barvy, ale i jemnou motoriku. Další zábavou je navlékání barevných těstovin místo korálků na bavlnku.

Pokud jste zdatní v malování, můžete vytvořit kartonové postavičky, já je nazývám “jedlíci”, a každý z těchto “jedlíků” může sníst pouze jednu barvu. Důležité hlavně je, že kreativitě se meze nekladou. Můžete využít různé materiály, které máte po ruce a tvořit s dětmi zajímavé výrobky. Takže neváhejte a pusťte se do vlastní tvorby.

Závěrem

Objevování barev s dětmi může být radostnou zábavou. Od barevných puzzle a roztomilých říkanek až po kreativní papírové aktivity, všechny tyto nástroje podporují dětskou motoriku a učení. A necháte-li se unést vlastní fantazií, můžete s dětmi vytvořit úžasné výrobky třeba z kartonu.

Učení barev může být zábavné a tak barevné. Užijte si čas plný radosti, hraní a tvoření s vašimi dětmi!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru