Společenská hra Qwirkle

5/5 - (1 vote)

Qwirkle je velmi jednoduchá hra, která vám hned na první pohled bude povědomá. Myslíte si, že už jste ji někdy hráli? Možná ano, možná ne. Jedná se o takový mix mezi dominem a scrabblem. Na rozdíl od scrabble zde nebudete skládat slova a na rozdíl od domina, budete mít jen jeden obrázek, nikoliv dva. Budete k sobě skládat stejné barvy anebo stejné tvary? Přemýšlejte, co se vám vyplatí více! Nenechte vyhrát soupeře.

Pro koho je hra Qwirkle určená?

Na krabici najdete, že hru mohou hrát děti od 6 let. Qwirkle bezpochyby zvládne každé šestileté dítě, ovšem musí to hrát s někým starším, neboť součástí hry je i mnoho počítání, které by pro šestileté dítě bylo příliš složité. Vzhledem k tomu, že se jedná o základní počty, nemusí dítě nutně hrát s dospělým, stačí třeba starší sourozenec. Existuje možnost, jak si mohou zahrát i šestileté děti bez někoho staršího. Stačí, když budou body zapisovat na papír a až hra skončí, tak to někdo starší spočítá.

Kolik vás je?

Hra Qwirkle je určena pro 2-4 hráče. Ovšem je úplně jedno, jestli si jí zahrajete ve dvojici anebo ve čtyřech, smysl hry zůstává stejný a taktika se nijak výrazně neliší. Jen budete trochu déle čekat na svůj tah, ale jednotlivé tahy probíhají poměrně rychle. Záleží na tom, jak moc budou vaši protihráči přemýšlet nad tím, kam svůj kámen umístí.

Co najdete v krabici?

Qwirkle se prodává v krabici, tak jako kterákoliv jiná desková hra. Ovšem zde je krabice trochu zbytečná, protože uvnitř najdete pravidla, kameny a pytlík na kameny. Až si zahrajete první hru, necháte kameny v pytlíku, do něj můžete vložit i pravidla a krabici už nebudete potřebovat. Co se týče kamenů, jedná se o dřevěné černé kostky, na kterých jsou různé obrazce v různých barevných provedeních.

Qwirkle pravidla

V pravidlech se píše, že byste neměli své kameny ukazovat protihráči, ovšem součástí balení není žádný stojan nebo něco, co by zajistilo, aby mé kameny neviděl protihráč, a tak musíte být vynalézaví a vymyslet si, jak si budete kameny krýt. Mimo jiné se vám bude hodit také papír a tužka, abyste si mohli značit získané body.

Pojďme umístit kameny!

Princip hry je velice jednoduchý, v podstatě jen umisťujete kameny tak, aby vedle sebe byly buďto stejné symboly v různých barvách anebo různé symboly v jedné barvě. Můžete kameny pokládat tak, jak vám to zrovna vyjde, ovšem pokud chcete vyhrát, měli byste přemýšlet nad tím, kam který kámen umístíte, protože každé umístění je jinak bodováno a někdy vám i jeden kámen může přinést spoustu bodů, jen musíte mít vymyšlenou taktiku a trochu štěstí.

Všechny kameny umístíte do pytlíku a pytlíkem pořádně protřepeme, aby byly kameny zamíchané. Poté si každý hráč vylosuje šest kamenů a umístí si je tak, aby je nikdo jiný neviděl. Každý má jen dvě možnosti, buďto kámen vyložit a vytvořit tak řadu, za kterou dostává body anebo si kámen vyměnit.

Pravda je, že výměna bývá ve hře velmi sporadicky, neboť vždy najdete nějaké místo, kam byste mohli kámen umístit. Záleží jen na vás, jestli umístíte jeden, dva nebo více kamenů, ale vždy si stejný počet opět doberete z pytlíku. Hra končí v momentě, kdy jsou všechny kameny vyložené.

Společenská hra Qwirkle kameny

A proč by mě mělo Qwirkle bavit?

To, co z Qwirkle dělá zajímavou hru, jsou pravidla pro ukládání kamenů a jejich bodování. Protože někdy můžete umístit dva kameny a získáte pouze dva body, kdežto jsou situace, kdy vám jeden kámen muže získat třeba dvanáct bodů.

K tomu, abyste získali vyšší počet bodů, musíte mít trochu štěstí, protože si musíte z pytlíku vytáhnout ten kámen, na který zrovna čekáte, ale zároveň si vytvořit vhodnou strategii, protože někdy se vyplatí udělat řadu ze stejných symbolů různé barvy a někdy je lepší udělat řadu z různých symbolů stejné barvy, záleží, jaké kameny máte v ruce a jaké už byly vyložené.

Qwirkle sice na první pohled mnoho lidí nepřiláká, ale když si ji jednou zahrajete, budete ji chtít hrát opakovaně. Hra je jednoduchá, svižná a návyková.

Qwirkle v kostce

  • 108 dřevěných hracích kamenů
  • váček na kameny
  • pravidla hry (česky)
  • minimální věk: 6 let
  • počet hráčů: 2 – 4
  • herní doba 16 až 30 minut
  • EAN: 8594054911136
  • cena od 708 kč

Mohlo by vás zajímat

Štítky:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru