Proč vlk šišlal – recenze

Rate this post

Chcete naučit děti správně se starat o zoubky? Velmi vám v tom pomůže pohádková knížka Proč vlk šišlal od autorky Doc. MUDr. Evy Kovaľové, PhD. Pohádky v této knížce jsou věnované dentální hygieně a nenásilnou formou vyprávění příběhů o zvířátkách toho děti hodně naučí. Celkem osmnáct pohádek vám pomohou ochránit zoubky vašich dětí a připravit je na první návštěvu zubaře. Až se vaše děti dozvědí, že jim zlé bacily čurají na zoubky, určitě si je začnou čistit pečlivěji a s ochotou.

Detektiv Zoubek a opička Táňa

V první polovině knihy se na vás budou těšit lesní zvířátka, která zanedbala péči o své zoubky. Ty je teď bolí a hledají způsob, jak si pomoci. Naštěstí nedaleko bydlí detektiv Zoubek, který všem zvířátkům pomůže a naučí je, jak si správně čistit zoubky. Také je poučí, že nemají jíst jenom sladké, a bude vám vyprávět o dalších případech, které řešil.

V druhé půlce se setkáte s opičkou Táňou, která šla bydlet do rodiny k dětem. Protože v Zoo nebyla hodná zubařka, rodina vezme opičku Táňu ke svému zubaři. Opička si prohlíží čekárnu, zubní ordinaci a učí se, jak si správně čistit zuby. Také vám bude vyprávět o dalších dětech, se kterými se setkala a o jejich problémech se zoubky.

Proč vlk šišlal je kniha plná informací

V knížce se děti naučí nejen správnou techniku čištění zubů, ale za každou pohádkou na ně čeká tematický úkol nebo obrázek. Například je zde nakreslený chrup a pojmenovány jednotlivé zoubky, jinde se s dětmi budete moct podívat na špatné a dobré potraviny pro zoubky. Na konci pohádky o mléčných zubech najdete názorně vysvětlené, jak správně vypadávají mléčné zoubky a proč se to tak děje. I na mléčných zoubcích záleží a musí se o ně důsledně pečovat. Děti se seznámí nejen s čištěním pomocí zubního kartáčku, ale také je zde hezky vysvětleno k čemu slouží fluor a zubní nit.

O čem jsou jednotlivé pohádky?

Všechno začíná tím, co se dělo v ústech jedné holčičky. Její zkažený mléčný zoubek jako první vyhledá pomoc detektiva Zoubka. Pak se dozvíte, jak to dopadlo s šišlavým vlkem a sedmi kůzlátky. Těšit se můžete také na nachlazeného medvídka, ježka se zálibou v jablíčcích nebo na lištičky, před kterými utekli všichni nápadníci. A pak už vás opička Táňa provede první návštěvou zubaře.

Proč vlk šišlal - ukázka knihy

Aktivity na konci knihy Proč vlk šišlal

Na konci knihy čeká na děti několik stránek s úkoly. Najdete mezi nimi bludiště, omalovánky, hledání rozdílů a další oblíbené hlavolamy. Mezi nimi je také záznamový list, kam si můžete s dětmi evidovat, kdy jim vypadl který zoubek. Nejlepší je dětem úkoly z knihy okopírovat. Jednak je tím naučíte, že do knížek se nepíše, jednak budete moct úkoly kopírovat opakovaně, třeba i pro další děti.

Součástí knížky je také pexeso s obrázky z pohádek. Děti si ho mohou nastříhat (těm menším budete muset pomoci) a hrát. U toho budou vzpomínat na své oblíbené hrdiny – vlka, který šišlal, lištičky, co jim páchlo z pusy, detektiva Zoubka a další.

Zhodnocení knihy Proč vlk šišlal

Všechny pohádky si děti se zaujetím vyslechnout. Určitě si k tomu budete s nimi moci popovídat na téma zubní péče ještě hlouběji, to je všechno na vás. V druhé části je trochu patrné, že autorka hodně tlačí na pilu, neopomene ani nutnost zaplatit za zubní hygienu. Na druhou stranu s opičkou Táňou absolvujete první návštěvu zubaře, což dětem jistě pomůže alespoň trochu zmírnit strach ze zubaře. Dětem se pohádky líbí a to je nejdůležitější. Jistě si z nich vezmou to podstatné a budou o své zoubky zodpovědně pečovat.

Triky, jak čistit zuby s radostí

Tyto pohádky a osvětlení problematiky dětem je základ pro to, aby si děti ochotně a bez velkého přemlouvání zoubky čistily. Pokud samotné pohádky nestačí, vyzkoušejte si s dětmi čistit zoubky společně. Můžete u toho počítat nebo si pustit jednu písničku. Zatímco bude hrát, budete čistit zoubky. Na podobném principu pomáhají básničky. Pokud si děti čistí zuby samy, nezapomeňte jejich práci čas od času zkontrolovat.

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru