Výlet nedaleko Prahy – Kounovské kamenné řady

5/5 - (1 vote)

Kamenné řady se nacházejí v přírodním parku Džbán, a jsou chráněnou kulturní památkou. Jejich přesné stáří není známo. Původ těchto řad má několik teorií, počínaje megalitickou observatoří, konče novověkými hranicemi mezi zemědělskými pozemky. Kamenné řady se nacházejí ve vzrostlém lese a jednodenním výletem k nim si můžete zpestřit neděli.

Kounovské kamenné řady jak se tam dostat

Nejlepší cesta vede od železničního nádraží Mutějovice. Nepopleťte si nádraží Mutějovice se zastávkou Mutějovice, která se nachází na druhé straně obce, jiné trati a poměrně daleko od Kounovských kamenných řad. Z Prahy se sem dostanete vlakem s přestupem v Rakovníku nebo Lounech. Případně sem můžete dojet autem a u nádraží zaparkovat. Odtud vede cesta vzhůru do kopce po žluté značce. Vede zde také naučná stezka, avšak některé cedule už jsou starší a hůře čitelné. Trasa je dlouhá asi 2 km a není vhodná pro kočárky.

Po cestě uvidíte několik menších lomů, odkud kdysi dávno místní kutali kámen opuku na stavbu domů. Většina cesty vede lesem, pouze jeden úsek vede po polní cestě. Nedaleko řad naleznete altánek vhodný k odpočinku.

Naučná stezka kamené řady u Kounova

Samotné kamenné řady se rozkládají na ploše asi 11 ha, mají severojižní orientaci. Skládají se více než z dvou tisíc neopracovaných kamenů, poskládaných do 14 řad. Součástí řad je také několik větších kamenů nazývaných Pegas nebo Gibon. V minulosti zde proběhlo několik výzkumů, původu a účelu kamenných řad. Směrem k obci Kounov můžete navštívit poutní kapli sv. Vojtěcha.

Mapa Kounovské kamenné řady

A co dál?

Pokud chcete pokračovat dál, můžete pokračovat k jedné ze zřícenin hradů nacházející se v okolí. Bližší ze zřícenin je hrad Džbán, naneštěstí z tohoto hradu již mnoho nezbývá. Zachovalejší zříceninou je vzdálenější hrad Pravda. V obci Kounov v domě U tří lip se nachází expozice kamenných řad, otevírací dobu si doporučujeme ověřit na webových stránkách obce Kounov. Železniční stanice Kounov se nachází na stejné trati jako nádraží Mutějovice.

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru